Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
3. mája 2023, 19:07
Čas čítania 1:16

Onedlho budú padať ešte extrémnejšie teplotné rekordy ako doteraz, varujú experti. Obávaný jav El Niňo nám narobí problémy

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

El Niňo je v niektorých častiach sveta spojený so suchami a v iných zase s výdatnými dažďami.

Organizácia Spojených národov v stredu upozornila na rastúcu pravdepodobnosť, že sa v nasledujúcich mesiacoch sformuje klimatický jav El Niňo. Ten spôsobí vysoké teploty vzduchu a možno aj nové teplotné rekordy.

Podľa odhadov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) existuje 60-percentná pravdepodobnosť, že sa El Niňo sformuje do konca júla, a 80-percentná, že sa tak stane do konca septembra.


El Niňo je prirodzene sa vyskytujúci klimatický jav súvisiaci so zvyšujúcou sa teplotou vzduchu na Zemi. V niektorých častiach sveta je spojený so suchami a v iných zase s výdatnými dažďami. Ide o odchýlku v systéme morského prúdenia v Tichom oceáne a naposledy sa vyskytol na prelome rokov 2018 a 2019.

Doteraz vládla La Niňa

Od roku 2020, naopak, počasie vo svete ovplyvňoval jav La Niňa, ktorý má na rozdiel od El Niňa ochladzujúci účinok. Napriek tomu však bolo podľa WMO posledných osem rokov najteplejších v dejinách meraní. Bez javu La Niňa mohlo byť otepľovanie ešte vyššie.


La Niňa fungovala ako dočasná brzda zvyšovania celosvetovej teploty, uviedol šéf WMO Petteri Taalas. „Vývoj El Niňa bude pravdepodobne viesť k novému prudkému nárastu celosvetových teplôt a zvýši šancu na lámanie teplotných rekordov,“ varoval Taalas.


Silu ani dĺžku nadchádzajúceho javu El Niňo v súčasnosti nie je možné určiť. Doteraz posledný (El Niňo) bol považovaný za slabý. Predchádzajúci jav z rokov 2014 až 2016 bol, naopak, silný a mal výrazný vplyv na počasie.

Vplyv pocítime až budúci rok

Účinky El Niňa na počasie sa zvyčajne prejavia rok po jeho sformovaní. Jeho dôsledky tak začnú byť badateľné zrejme až na budúci rok, dodáva WMO.


El Niňo by mohol zvrátiť obdobia sucha napríklad v Africkom rohu, no zároveň môže  vyvolať extrémnejšie počasie, uviedol Taalas. Tento jav ovplyvňuje napríklad aj formovanie hurikánov a môže spôsobiť suchá v Austrálii alebo Indonézii.


Klimatický jav El Niňo sa zvyčajne objavuje každé dva až sedem rokov a trvá 9 až 12 mesiacov. Spája sa s otepľovaním hladiny v centrálnom a východnom Tichom oceáne.

el niňo, klima, pocasie, teplo
Zdroj: WMO
Domov
Zdieľať
Diskusia