Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
3. mája 2023, 17:50
Čas čítania 1:04

Vážna kríza v zdravotníctve. Slovenské poisťovne vyčerpali celoročný rozpočet na špeciálne lieky za prvé 4 mesiace

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Poisťovne evidujú nárast nákladov v porovnaní s minulým rokom o zhruba 10 %. Rozpočet však rátal len s 1 %.

Zdravotné poisťovne už takmer vyčerpali povolené výdavky na lieky na výnimku. Upozorňujú, že náklady na lieky medziročne stúpajú, preto považujú za potrebné zvýšiť rozpočet pre zdravotníctvo. Rezort zdravotníctva podľa vlastných slov s poisťovňami o situácii komunikuje a analyzuje, či je dofinancovanie potrebné.

„Za Union zdravotnú poisťovňu môžeme potvrdiť, že po necelých štyroch mesiacoch sme už takmer vyčerpali povolené výdavky na nekategorizované lieky. Tento fakt len potvrdzuje vysokú relevantnosť našich námietok z roku 2021 a 2022 k súčasnému legislatívnemu riešeniu, ktoré však neboli zo strany Ministerstva zdravotníctva SR vôbec akceptované,“ uviedla pre TASR hovorkyňa Union ZP Kristína Baluchová.

„Naše možnosti sú vzhľadom na okolnosti takmer vyčerpané,“ potvrdil pre TASR aj manažér odboru PR Dôvery Branislav Cehlárik.

tabletky, lieky
Zdroj: Unsplash/Mark Fletcher-Brown

Nedostatočné financovanie sektora

Spolu so štátnou Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP) poukazujú na nedostatočné financovanie sektora a zvyšujúce sa náklady na lieky. Podľa vyjadrení poisťovne v prvom kvartáli roku 2023 evidujú 8 až 10 % nárast nákladov na lieky a dietetické potraviny v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka, rozpočet však počíta len s nárastom o jedno percento. 


„Vnímame, že situácia je vážna, komunikujeme so zdravotnými poisťovňami a analyzujeme, čo ju spôsobilo. Hľadáme odpoveď na to, či je situácia do takej miery závažná, aby bolo potrebné zvažovať dofinancovanie,“ uviedlo pre TASR Ministerstvo zdravotníctva SR.

6. februára 2024, 9:30 Čas čítania 3:42 Chorým prikladali na telá rozpolené ropuchy, natierali ich arzénom a piekli v peci. Toto všetko musel zvládnuť morový lekár Chorým prikladali na telá rozpolené ropuchy, natierali ich arzénom a piekli v peci. Toto všetko musel zvládnuť morový lekár

Ministerstvo ozrejmilo, že strop na lieky na výnimku je momentálne 3,9 percenta z celkových výdavkov zdravotných poisťovní na lieky. „Keďže novela zákona 363 aktívne zaraďuje lieky z výnimkového režimu do zoznamu kategorizovaných liekov, tak na konci roku 2023 ten strop môže zostať v platnosti,“ vysvetlilo. Rezort dodal, že za úhradu výdavkov zdravotnej starostlivosti vrátane výnimkových liekov sú priamo zodpovedné zdravotné poisťovne.

Domov
Zdieľať
Diskusia