Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Tímea Krauszová
10. mája 2023, 12:58
Čas čítania 1:15

Možného člena úradníckej vlády spájajú s kauzou. Sochu vyviezli za pár drobných, v zahraničí predali za 7 miliónov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Po medializácii prípadu odvolali generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva.

Historik umenia a súčasný riaditeľ aukčnej spoločnosti SOGA Július Barczi sa objavil na medializovaných zoznamoch možných kandidátov do úradníckej vlády. Zaujať by mal post ministra kultúry a práve v súvislosti s touto prácou na povrch vyplávala stará kauza spojená s jeho menom.

Vraj podhodnotil cenu sochy od vrcholového umelca a tá sa predala o milióny lacnejšie. Upozornil na to denník Pravda. O tzv. kauze Bernini prehovorila aj odchádzajúca ministerka kultúry Natália Milanová.

Zle ohodnotil sochu svetoznámeho umelca

Škandál sa týka sochy pápeža Pavla V., ktorú vyhotovil známy taliansky sochár Gian Lorenzo Bernini. V roku 2015 našli dielo ukryté v súkromnej zbierke výtvarníka Ernesta Zmetáka, ktorý sochu zrejme vlastnil desiatky rokov. Keď dali dielo pozostalí do dražby, mysleli si, že ide o neznámeho sochára, ktorý sa Berninim iba inšpiroval. Denník Pravda informuje, že po dvoch neúspešných dražbách ho napokon kúpil zahraničný obchodník za 24-tisíc eur.

Busta pápeža Pavla V.
Busta pápeža Pavla V. Zdroj: SOGA

Avšak keď ministerstvo požiadal o vývoz do zahraničia, v žiadosti uviedol, že ide o Berniniho dielo v hodnote 7 miliónov. Takto vysvitlo, že aukčná spoločnosť sochu predala len za zlomok ceny, lebo si mysleli, že je len kópiou.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Po medializácii prípadu odvolali generálneho riaditeľa sekcie kultúrneho dedičstva Pavla Šimuniča, ale aj členov komisie, ktorí vývoz odporučili bez znaleckého posudku. O post prišla aj štátna radkyňa, ktorá v liste pre ministerstvo zavádzala a napísala, že je to socha podľa Berniniho a nie od Berniniho.

Barczi bol v tom čase historik, ktorý katalogizoval zbierku Ernesta Zmetáka. Práve on sochu vyhodnotil ako „dielo podľa Berniniho“ a ocenil na 8-tisíc eur. Nepreveril možnú originalitu a neskôr médiám povedal, že sochu neposudzoval odborne, len málo odborníkov na svete by ju dokázali rozlíšiť ako sochu od Berniniho. Podľa svojich slov nemal ani dôvod myslieť si, že ide o známeho barokového sochára, lebo ho Zmeták nikdy nespomenul.

Berniniho busta skončila v londýnskej aukčnej spoločnosti Sotheby's, odkúpilo ju Gettyho múzeum v LA. Finálna cena za dielo nie je známa.

Domov
Zdieľať
Diskusia