Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Ivan Koribanič TASR
13. mája 2023, 10:42
Čas čítania 0:53

Vzdušný priestor Slovenska bude chrániť aj ďalší štát. Pridá sa k Čechom a Poliakom

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
Vzdušný priestor Slovenska bude chrániť aj ďalší štát. Pridá sa k Čechom a Poliakom
Zdroj: Getty Images/Ethan Miller

Okolité krajiny ho budú chrániť až do roku 2024, keď Slovensko dostane objednané americké stíhačky F-16.

Do ochrany vzdušného priestoru Slovenskej republiky by sa už čoskoro malo pripojiť Maďarsko. Ministerstvo obrany Slovenska očakáva podpis dohody v najbližších týždňoch. Spolupráca krajín v oblasti ochrany vzdušného priestoru SR bude aj predmetom júnového stretnutia ministrov obrany krajín V4, uviedla hovorkyňa rezortu Martina Kakaščíková.

Česko a Poľsko na základe minuloročnej dohody deklarovali pripravenosť chrániť vzdušný priestor Slovenska do konca roka 2023. „Ministerstvo obrany SR už pracuje na zabezpečení ochrany vzdušného priestoru SR aj v roku 2024 naďalej v súčinnosti s Českou republikou, Poľskom a taktiež Maďarskom, ktoré deklarovalo svoju pripravenosť zapojiť sa do súčasnej iniciatívy pre ochranu vzdušného priestoru SR. Politická dohoda už existuje a čoskoro bude aj podpísaná,“ avizovala hovorkyňa.

stíhačka
Zdroj: Wikimedia Commons/STAFF SGT. CHERIE A. THURLBY


Ako vysvetlila, Slovenská republika má dlhodobo podpísané zmluvy o spolupráci v oblasti vojenského letectva so všetkými partnermi z V4. „Na základe týchto rámcových zmlúv MO SR uzavrelo vykonávacie dohody s Českou republikou a Poľskom, ktoré určujú pravidlá a štandardné operačné procesy pri ochrane vzdušného priestoru SR lietadlami partnerov,“ priblížila hovorkyňa.

Ochranu slovenského neba prevzali spojenci po uzemnení stíhačiek MiG-29. Slovensko v súčasnosti čaká na nové stíhacie lietadlá F-16, ktorých dodanie sa oneskorilo. „Podľa aktuálnej dohody by mali byť prvé štyri kusy lietadiel F-16 Block 70 dodané na Slovensko v priebehu roka 2024. Následne, po dosiahnutí prvotnej operačnej spôsobilosti, budú môcť Ozbrojené sily SR s novou technikou F-16 prevziať ochranu slovenského vzdušného priestoru,“ doplnila Kakaščíková.

Domov
Zdieľať
Diskusia