Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová TASR
17. mája 2023, 16:50
Čas čítania 0:45

Východ Slovenska opúšťa veľká firma. Viac ako 1 000 zamestnancov bude musieť v lete vymeniť zamestnávateľa

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Americká firma si v spoločnom podniku necháva štvrtinu podielu.

Slovensko opúšťa veľký investor. V lete 2023 odchádza z Popradu americká firma Whirlpool a 1 100 pracovníkov pôsobiacich vo fabrikách v Matejovciach bude mať nového zamestnávateľa. Podľa neoficiálnych zdrojov odchádza firma najmä pre prísnejšie európske zelené normy na spotrebiče, píšu tvnoviny.sk

Firma odchádza z Poľska aj Talianska a sťahuje sa z celého regiónu, ktorý zahŕňa Afriku a Blízky východ. Závod odkúpila turecká firma Arcelik, ktorá zastrešuje výrobu značky Beko. Američania si v novej firme ponechajú štvrtinu podielu. 

Prepúšťať sa nebude

Zamestnanci spoločnosti Whirlpool v Poprade sa o svoje miesta nateraz báť nemusia. V súvislosti s medializovaným odchodom výrobcu zo Slovenska to potvrdila Marianna Šebová z tlačového a komunikačného oddelenia Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny. „Neevidujeme od začiatku roka 2023 nahlásené hromadné prepúšťanie na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny Poprad,“ uviedla.

Zamestnanosť by tam teda mala byť zachovaná aj po tom, čo americký výrobca domácich spotrebičov svoj európsky biznis presunie do novej spoločnosti. 

Celý proces by mal byť ukončený v priebehu druhého polroka. Arcelik bude mať v novej spoločnosti 75-percentný podiel a Whirlpool zvyšných 25 %. Očakáva sa, že nový podnik by mal v Európe zamestnávať viac než 20 000 ľudí.

Whirlpool Poprad
Zdroj: Whirlpool Poprad
Domov
Zdieľať
Diskusia