Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR Radka Klučárová
25. mája 2023, 19:27
Čas čítania 1:09

SHMÚ varuje: Intenzívne búrky môžu dnes večer zasiahnuť tieto okresy na strednom Slovensku, hrozia nebezpečné povodne

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Výstrahy druhého stupňa platia pre okresy Veľký Krtíš a Krupina.

Intenzívne búrky vo štvrtok popoludní môžu opäť ohroziť viaceré okresy na strednom Slovensku, najmä v Banskobystrickom kraji. Informuje o tom Slovenský hydrometeorologický ústav na sociálnej sieti. Pre okresy Veľký Krtíš a Krupina platia výstrahy druhého stupňa.


V týchto okresoch je zvýšená pravdepodobnosť výskytu silných búrok spojených s prudkým lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút a s nárazmi vetra 65 až 75 kilometrov za hodinu a s krúpami. „Výskyt sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavý, ich intenzita je nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia materiálnych škôd je vysoká. Predstavujú veľké nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, môžu byť obmedzené až znemožnené ľudské aktivity a pohyb osôb,“ uviedol SHMÚ.


Intenzívny dážď môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný výrazný vzostup vodných hladín a rozvodnenie malých tokov a suchých korýt. Môže dôjsť k povodňovým úkazom mimo tokov (stekanie vody zo svahov, zosuv svahov, bahnotok s kamením, zatopenie pivníc a suterénov, podchodov, podjazdov, podmytie cestnej komunikácie).

Hrozia obmedzenia dopravy

Silný vietor môže spôsobiť škody na vegetácii, lesoch, na budovách, elektrickom vedení a ďalších objektoch. „Lietajúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Popadané stromy alebo iné nahromadené škody môžu obmedziť až paralyzovať dopravu,“ doplnili zo SHMÚ.


Krúpy môžu poškodiť vegetáciu, väčšie krúpy môžu poškodiť strechy, skleníky, automobily. Súvislá vrstva krúp na komunikácii môže prechodne obmedziť cestnú premávku.


V ostatných okresoch Banskobystrického kraja s výnimkou okresu Žarnovica platia počas štvrtkového popoludnia výstrahy prvého stupňa pred búrkami.


Meteorológovia tvrdia, že práve na strednom Slovensku ide o tretí deň za sebou s intenzívnymi búrkami. „A v piatok (26. 5.) bude ďalší,“ doplnil SHMÚ. Cez víkend sa už má podľa SHMÚ vzduchová hmota definitívne vymeniť a búrky nehrozia.


V okresoch Banskobystrického kraja vo štvrtok popoludní platí aj prvý stupeň hydrologickej výstrahy pred prívalovými povodňami.

Domov
Zdieľať
Diskusia