Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Martin Adam Pavlík TASR
4. júna 2023, 10:47
Čas čítania 1:19

Čínska loď bola len 140 metrov od zasiahnutia americkým torpédoborcom. Čínsky minister obrany varoval USA

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené
Čínska loď bola len 140 metrov od zasiahnutia americkým torpédoborcom. Čínsky minister obrany varoval USA
Zdroj: Youtube/Global News

Vzťahy medzi Čínou a USA sa opäť vyhrocujú.

Podľa agentúry TASR čínsky minister obrany Li Šang-fu v nedeľu varoval USA pred zasahovaním do sporu o Taiwan. „Ak sa niekto odváži oddeliť Taiwan od Číny, čínska armáda nebude váhať ani sekundu,“ povedal Li v prejave na každoročnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii známej pod názvom Dialóg Šangri-La.


„Nebudeme sa báť žiadnych protivníkov a rozhodne budeme chrániť národnú suverenitu a celistvosť územia bez ohľadu na to, čo nás to bude stáť,“ zdôraznil Li. Taiwan je nezávislý od roku 1949, ale Čína považuje ostrov za svoje územie.


Li kritizoval americký predaj zbraní a vojenský výcvik Taiwanu, ako aj zlepšovanie vzťahov medzi Washingtonom a Tchaj-pejom. „Taiwan je vnútornou záležitosťou Číny,“ povedal minister pri svojom prvom vystúpení na bezpečnostnej konferencii. „Taiwan je čínsky Taiwan a o tom, ako vyriešiť taiwanskú otázku, musia rozhodnúť Číňania,“ pokračoval minister.

Znovuzjednotenie Číny je nezastaviteľný kurz

„Znovuzjednotenie Číny je dominantný historický trend a nezastaviteľný kurz. Budeme sa snažiť o perspektívu mierového znovuzjednotenia s maximálnou úprimnosťou a najväčším úsilím. Nedávame však žiadny sľub, že sa vzdáme použitia sily. Ak sa niekto odváži oddeliť Taiwan od Číny, čínska armáda nebude váhať ani sekundu,“ zdôraznil Li.


Li označil vzťahy Pekingu s Washingtonom na rekordne nízkej úrovni od ich nadviazania v roku 1979. Pokiaľ ide o nedostatočnú komunikáciu, na ktorú sa USA čoraz častejšie sťažujú, generál odpovedal, že Čína je zásadne otvorená rozhovorom medzi oboma veľmocami, ale iba ak budú založené na vzájomnom rešpekte.

20. mája 2024, 9:30 Čas čítania 3:41 Slovenskú dedinu v Amerike založil muž, ktorý takmer položil Tatra banku. Toto je príbeh Slovaku a Rovnianeka Slovenskú dedinu v Amerike založil muž, ktorý takmer položil Tatra banku. Toto je príbeh Slovaku a Rovnianeka

Li odmietol žiadosť USA o stretnutie s americkým ministrom obrany Lloydom Austinom na okraj konferencie. Podľa New York Post sa napätie medzi veľmocami znova vyostrilo, keď sa v sobotu čínska vojnová loď údajne dostala zhruba na 140 metrov od zasiahnutia torpédoborcom USS Chung-Hoon. Ten vykonával spoločné cvičenia s Kanadou v Taiwanskom prielive.

Čínska loď vraj varovala americkú, že ak nezmení kurz, dôjde ku kolízii. Spojené štáty povedali čínskej lodi, aby sa držala ďalej od torpédoborca, a Číňania na poslednú chvíľu zmenili kurz. Veliteľ fregaty Kanadského kráľovského námorníctva Paul Mountford označil incident za neprofesionálny zo strany Číny. Uviedol, že ho jasne podnietili práve Číňania. 

Domov
Zdieľať
Diskusia