Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
16. júna 2023, 7:43
Čas čítania 1:11

Lacná energia možno nebude pre všetkých Slovákov, niektorí si čoskoro priplatia. Premiér Ódor prezradil, kde sa bude musieť šetriť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Štát si bude musieť utiahnuť opasok.

Vláda odborníkov zatiaľ ráta s pokračovaním memoranda so Slovenskými elektrárňami, Slováci tak v tejto chvíli nebudú mať drahšie energie. V diskusnej relácii Na hrane v televízii Joj to povedal premiér Ľudovít Ódor.

Opatrenia na boj s energetickou krízou však stoja rozpočet ročne niekoľko miliárd eur. Ak bude chcieť budúca vláda pokračovať v tejto pomoci, bude musieť na to odniekiaľ zobrať peniaze, skonštatoval Ódor. „Treba to robiť adresnejšie. Pre nízkopríjmových ľudí asi nejaká pomoc bude, ale pre vyššie príjmové kategórie si to pravdepodobne na najbližšie obdobie nemôžeme dovoliť,“ podotkol s tým, že pre budúcu vládu pripravia nejaké opatrenia.

V súvislosti s potravinovou infláciu by sa Ódorova vláda chcela pozrieť na reťazec produkcie potravín, a to od farmárov po obchodníkov. Chce vedieť, či sa v ňom nenachádzajú neodôvodnené marže. Premiér poukázal na to, že zastropovanie cien potravín ani znižovanie cien potravín nefunguje. Nie sú to podľa neho dobré ani adresné opatrenia.

Vláda plánuje robiť adresné opatrenia

Vláda odborníkov bude musieť po vyslovení dôvery spraviť nielen realistický rozpočet, ale aj vyrovnaný. To považuje predseda vlády za limitujúce. „Budeme robiť rozpočet na budúci rok, a keďže financií nie je veľa, budeme sa snažiť pomáhať rodinám, ktoré to najviac potrebujú. Nebude toľko peňazí, aby sme vedeli pomáhať všetkým plošne,“ poznamenal Ódor. Vláda odborníkov plánuje robiť adresné opatrenia. V najbližšom období chce poskytnúť pomoc opatrovateľom, sociálnym službám či rodičom, ktoré majú dieťa v náhradnej starostlivosti.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

Predseda vlády zároveň uviedol, že štát si bude musieť „utiahnuť opasok, pretože sa takto nedá dlho pokračovať“„Tá cesta, na ktorej sme, ide proti múru. Takže by bolo dobré zísť z nej,“ povedal premiér.

Šéf Slovenskej informačnej služby Michal Aláč nemôže prekročiť dve červené čiary, ktoré mu určil premiér, inak bude odvolaný. Ide o to, aby informačná služba nezasahovala do živých káuz a aby nevynášala informácie politickým stranám, priblížil Ódor.

ódor
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia