Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
28. júna 2023, 13:20
Čas čítania 1:08

Zverejnili, čo chcel spraviť Putin Prigožinovi. Lukašenko však ruského prezidenta varoval

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Bieloruský prezident mu to podľa vlastných slov vyhovoril.

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko tvrdí, že odhovoril šéfa Kremľa Vladimira Putina od toho, aby „odkrágľoval“ zakladateľa žoldnierskej Vagnerovej skupiny Jevgenija Prigožina. Ten sa počas víkendu vzbúril proti ruskému vojenskému vedeniu, informuje TASR podľa stredajších správ televízie Sky News a agentúry Reuters.

„Porozumel som, že bolo prijaté nemilosrdné rozhodnutie... odkrágľovať vzbúrencov,“ uviedol Lukašenko v utorok podľa bieloruských štátnych médií.

„Navrhol som Putinovi, aby sa neunáhlil... ‚No tak‘, povedal som. ‚Poďme sa porozprávať s Prigožinom a jeho veliteľmi‘,“ opísal Lukašenko sobotňajší rozhovor s ruským prezidentom.
„Počúvaj Saša, je to bezvýznamné. Nedvíha ani telefón, s nikým nechce hovoriť,“ reagoval podľa Lukašenka Putin.

26. júna 2023, 9:30 Čas čítania 0:40 Toto má byť dôvod, prečo Prigožin nečakane odvolal vojenský prevrat v Rusku. Britská tajná služba zverejnila detaily Toto má byť dôvod, prečo Prigožin nečakane odvolal vojenský prevrat v Rusku. Britská tajná služba zverejnila detaily

Bieloruský líder ďalej uviedol, že odporučil ruskému prezidentovi, aby sa pozeral ďalej ako za špičku svojho nosa a myslel na to, že odstránenie Prigožina by mohlo viesť k rozsiahlej vzbure jeho bojovníkov.

Lukašenkovi by vagnerovci mohli pomôcť

Lukašenko je blízkym spojencom Putina i starým známym Prigožina, uvádza Reuters. Bol to práve on, kto sprostredkoval dohodu, na základe ktorej šéf vagnerovcov v sobotu nariadil svojim bojovníkom stiahnutie. Podľa tejto dohody sa tiež Prigožin v utorok presunul do Bieloruska. Jeho muži dostali na výber, či sa k nemu pridajú a utiahnu sa do Bieloruska, alebo budú začlenení do ruských ozbrojených síl.

Podľa Lukašenka by bieloruská armáda mohla teraz ťažiť zo skúseností vagnerovcov. „Je to tá najvycvičenejšia jednotka v armáde... takých ľudí v Bielorusku nemáme,“ uviedol Lukašenko s tým, že tomuto rozumejú aj predstavitelia jeho ozbrojených síl.

Prigožinov pokus o vzburu proti vojenskému vedeniu spôsobil v Rusku cez víkend chaos, keď jeho žoldnieri pochodovali smerom k Moskve. K pochodu prišlo po tom, čo Prigožin v piatok obvinil ruskú armádu z raketového útoku na tábory jeho bojovníkov. Šéf vagnerovcov neskôr uviedol, že išlo o protest a nie o pokus zvrhnúť vládu.

Domov
Zdieľať
Diskusia