Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
5. júla 2023, 17:20
Čas čítania 0:48

MAPA: Extrémny vietor aj búrky, v týchto okresoch to bude najhoršie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené
MAPA: Extrémny vietor aj búrky, v týchto okresoch to bude najhoršie
Zdroj: TASR/AP

Pozri si prehľad okresov, v ktorých bude pravdepodobne poriadny lejak.

Búrky sa môžu v stredu vyskytnúť na väčšine územia Slovenska. Meteorológovia preto pre viaceré okresy vydali výstrahu prvého alebo druhého stupňa. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) o tom informoval na webe.

Výstraha druhého stupňa platí pre okresy Prievidza a Turčianske Teplice. Búrky môžu byť spojené s lejakom s intenzitou 30 až 50 milimetrov za 30 minút, krúpami či nárazmi vetra s rýchlosťou 70 až 110 kilometrov za hodinu.

Výstraha prvého stupňa zase platí pre okresy Bratislavského, Banskobystrického, Nitrianskeho, Trnavského a Žilinského kraja. Rovnako aj pre okresy Stará Ľubovňa, Poprad, Levoča, Kežmarok, Rožňava, Gelnica a Spišská Nová Ves.

V daných oblastiach môže búrky sprevádzať prudký lejak s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, nárazy vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a krúpy.

Intenzita sprievodných javov je podľa meteorológov v danom ročnom období a oblastiach bežná. „Môže však spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie,“ dodali.

Pre okresy Prievidza a Turčianske Teplice platí vzhľadom na očakávané zrážky aj výstraha prvého stupňa pred prívalovou povodňou. „Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity,“ ozrejmil SHMÚ.

Búrky
Zdroj: SHMÚ
Domov
Zdieľať
Diskusia