Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. júla 2023, 16:48
Čas čítania 0:30

AKTUÁLNE: Už vieme, koľko medveďov žije na území Slovenska. Výsledky detailnej štúdie zverejnili ochranári

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Najväčšia populácia je evidovaná v Chránenej krajinnej oblasti Poľana.

Na Slovensku je odhadom maximálne 1 275 jedincov medveďa hnedého. Najväčšia populácia je evidovaná v Chránenej krajinnej oblasti Poľana, kde je údajne 278 jedincov. Vyplýva to zo štúdie zameranej na odhad početnosti medveďa hnedého na Slovensku, ktorú zverejnila Štátna ochrana prírody SR. TASR o tom informovali z oddelenia komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR.

Vedci z Univerzity Karlovej a Českej poľnohospodárskej univerzity odhadujú veľkosť populácie tejto šelmy na 1056, v intervale 1012 až 1275 jedincov, priblížil envirorezort. Hustota populácie bola podľa neho stanovená na desať jedincov na 100 štvorcových kilometrov.


„Napriek tomu, že k zásadnému nárastu celkového počtu medveďov na Slovensku podľa výsledkov štúdie nedošlo, ministerstvo rozumie obávam verejnosti zo stretu s medveďom,“ podotkol rezort. Je podľa jeho slov nevyhnutné pristúpiť ku krajnému riešeniu a predísť incidentom.

Domov
Zdieľať
Diskusia