Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. júla 2023, 19:17
Čas čítania 1:06

Rusko podľa pápeža vážne uráža Boha, keď vo vojne ničí aj obilie. Vyzýva, aby zachránilo milióny ľudí trpiacich hladom

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Hlava katolíckej cirkvi vyzvala Rusko, aby obnovilo čiernomorskú iniciatívu a obilie sa tak mohlo bezpečne prevážať.

Pápež František v nedeľu vyzval Rusko, aby zmenilo svoje rozhodnutie o odstúpení od čiernomorskej obilnej dohody, ktorá umožňovala Ukrajine vyvážať obilie aj napriek pretrvávajúcej vojne. TASR o tom informuje podľa správy agentúry Reuters.


„Apelujem na svojich bratov, úrady v Ruskej federácii, aby mohla byť čiernomorská iniciatíva obnovená a obilie sa mohlo bezpečne prevážať,“ uviedol pápež počas každotýždennej modlitby Anjel Pána.


Ceny obilia na svetových trhoch vzrástli po tom, čo Rusko 17. júla oznámilo, že odstupuje od dohody vyjednanej za pomoci Organizácie Spojených národov a Turecka. Ruská armáda sa pri útokoch odvtedy tiež začala častejšie zameriavať na ukrajinské prístavy a infraštruktúru súvisiacu s vývozom obilia v Čiernom mori i na rieke Dunaj.


František v nedeľu v príhovore k davu na Námestí svätého Petra vyzval veriacich, aby sa aj ďalej modlili za „mučenícku Ukrajinu, kde vojna ničí všetko, aj obilie“, čo označil za „vážnu urážku Boha“. Pápež zároveň poukázal na to, že „k nebu sa vznáša plač miliónov bratov a sestier, ktorí trpia hladom“.

Pápež František máva veriacim počas tradičnej modlitby Anjel Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne v nedeľu 30. júla 2023.
Pápež František máva veriacim počas tradičnej modlitby Anjel Pána na Námestí sv. Petra vo Vatikáne v nedeľu 30. júla 2023. Zdroj: TASR/AP


Rusko odstúpilo od čiernomorskej obilnej dohody, pretože podľa neho neboli naplnené jeho požiadavky na uvoľnenie sankcií na vývoz obilia a hnojív z Ruska. Podľa Moskvy tiež nesmerovalo dostatočné množstvo vyvážaného obilia do chudobných krajín.


Ruský prezident Vladimir Putin tento týždeň na summite s africkými lídrami prisľúbil, že Rusko bude Afriku zásobovať obilím, pričom niektoré dodávky budú bezplatné. Predseda Africkej únie Azali Assoumani však reagoval, že to možno nebude stačiť.


Od začiatku invázie na Ukrajinu vlani vo februári pápež František opakovane odsúdil konflikt na Ukrajine. Zároveň sa však snaží udržať otvorené komunikačné kanály s Moskvou. V máji František poveril kardinála Mattea Zuppiho úlohou mierového vyslanca. Zuppi odvtedy navštívil Rusko, Ukrajinu i Spojené štáty, pripomína Reuters.

Domov
Zdieľať
Diskusia