Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
13. augusta 2023, 19:19
Čas čítania 0:32

Slovensko stále trápi výpadok viacerých liekov. Pacienti s týmito problémami sa načakajú

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Problémy s dodávkami liekov pokračujú. Chýbajú nám antibiotiká, ale aj lieky na psychické a neurologické problémy.

Situácia s dostupnosťou liekov proti bolesti či horúčke na Slovensku je už stabilná. K dispozícii sú aj pediatrické liekové formy s obsahom ibuprofénu a paracetamolu. Štátny ústav na kontrolu liečiv (ŠÚKL) však naďalej eviduje výpadky niektorých antibiotík či iných liekov. Pre TASR to uviedla hovorkyňa ústavu Jana Matiašová.

„Situácia s dostupnosťou antibiotík je síce lepšia ako na prelome rokov, resp. začiatku roka 2023, stále však na trhu evidujeme vysoké percento antibiotík s prerušenými dodávkami. Výpadky evidujeme aj pri liekoch určených na psychické a neurologické ochorenia,“ ozrejmila. Evidujú aj krátkodobé výpadky liekov zo skupiny imunoglobulínov.

ŠÚKL zároveň denne prijíma hlásenia o nedostupnosti liekov naprieč všetkými skupinami. „Nevedieme presné štatistiky pre jednotlivé indikačné skupiny/ochorenia. Vo väčšine prípadov je nedostupnosť spôsobená kapacitnými možnosťami výrobných závodov alebo oneskorením dodávok vstupných surovín či obalových materiálov do výrobných miest,“ dodala hovorkyňa.

Domov
Zdieľať
Diskusia