Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eduard Starkbauer
23. augusta 2023, 9:05
Čas čítania 0:38

Na jeseň Slovensko zažije teplotný šok. Už poznáme prvú predpoveď počasia, za všetko môže celosvetový fenomén

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Najbližšia jeseň sa bude niesť v znamení fenoménu El Niño.

Už o pár dní skončí august a v septembri nás čaká meteorologická jeseň. Počasie, ktoré budeme zažívať na Slovensku, však zrejme väčšinu obyvateľov zaskočí, informuje portál iMeteo v prvej jesennej predpovedi. 

V Európe bude s najväčšou pravdepodobnosťou pokračovať vplyv čoraz silnejšieho atmosférického fenoménu El Niño, počas ktorého sú povrchové teploty mora v strednom a vo východnom tropickom Tichom oceáne výrazne vyššie ako priemer.

Na základe historických pozorovaní a záznamov vieme konštatovať, že roky poznamenané vplyvom El Niña sú v priemere oveľa teplejšie. Zatiaľ čo júl 2023 odborníci oficiálne označili za najhorúcejší mesiac v histórii meraní, rok 2024 má podľa nich našliapnuté k tomu, aby sa stal doteraz najhorúcejším rokom vôbec.

Jeseň pod vplyvom El Niña bude v Európe takmer určite teplá a mierna. Európsky projekt Copernicus Climate Change Service, ktorý sleduje údaje zo satelitov a z meteorologických staníc po celom svete s cieľom spresniť meteorologické predpovede, odhaduje pravdepodobnosť, že počasie od augusta do októbra bude výrazne teplejšie, až na 70 percent.

jeseň
Zdroj: Flickr/David Hoffman
Domov
Zdieľať
Diskusia