Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
25. augusta 2023, 17:55
Čas čítania 1:07

V aplikáciách, ktoré denne používa množstvo Slovákov, našli kód nebezpečného nástroja. Zlodeji ho vedia ľahko zneužiť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nástroj na phishingové podvody Telekopye zaznamenali výskumníci aj v SR.

Výskumníci zaznamenali použitie nástroja na online podvody Telekopye aj na platformách rozšírených na Slovensku, akými sú napríklad Sbazar, eBay či BlaBlaCar. Nástroj funguje ako telegramový bot, ktorý vytvára phishingové webstránky či e-maily a SMS, ktoré následne odosiela. Upozornila na to spoločnosť Eset s tým, že indície poukazujú na Rusko ako krajinu pôvodu.

Telekopye umožňuje online podvody uskutočniť aj menej technicky zdatným útočníkom. „Podarilo sa nám objaviť zdrojový kód toolkitu, ktorý podvodníkom pomáha natoľko, že sa nemusia špeciálne orientovať v IT. Na oklamanie obete im stačí len šikovný jazyk. Tento toolkit je implementovaný ako telegramový bot, ktorý po aktivácii poskytuje niekoľko ľahko použiteľných menu vo forme klikateľných tlačidiel. Tie dokážu vyhovieť mnohým podvodníkom naraz,“ vysvetlil výskumník spoločnosti Eset Radek Jizba.

Telekopye bol nahraný do online služby VirusTotal niekoľkokrát, predovšetkým z Ruska, Ukrajiny a Uzbekistanu, z ktorých útočníci zvyčajne operujú. Zároveň ide o najčastejšie cieľové trhy. Výskumníci identifikovali kampane aj na trhoviskách, ktoré s Ruskom nemajú nič spoločné a sú rozšírené v našom regióne. Ide napríklad o maďarský Jófogás či Sbazar dostupný aj na Slovensku a v Českej republike.

16. mája 2024, 15:00 Čas čítania 2:46 Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom Kriminológ o atentáte na Fica: Prítomným seniorom sa nedá vyčítať to, ako reagovali. Boli v strese a pod tlakom

Podvodníci neprevádzajú peniaze ukradnuté obetiam na svoje vlastné účty. Namiesto toho všetci používajú zdieľaný účet Telekopye kontrolovaný správcom, ktorý sleduje úspešnosť každého podvodníka. Tí sú následne platení správcom, ktorý si pred vyplatením peňazí konkrétnemu útočníkovi odpočíta províziu.

Pri správach si treba všimnúť najmä chyby a nezrovnalosti v jazyku

„Najjednoduchší spôsob, ako zistiť, či sa na vás zameriava podvodník Telekopye alebo iný podvodník, je hľadať anomálie, chyby a nezrovnalosti v použitom jazyku,“ doplnil Jizba. Taktiež odporúča vyhýbať sa posielaniu peňazí, pokiaľ nie je isté, kam pôjdu. Pri obchodovaní s použitým tovarom na online trhoviskách je potrebné trvať na osobnej výmene peňazí a tovaru vždy, keď je to možné.

Mobil, iphone, telefon
Zdroj: Unsplash.com
Domov
Zdieľať
Diskusia