Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. septembra 2023, 16:10
Čas čítania 1:05

Na Slovensku bude menej detských ambulantných pohotovostí. Minister ozrejmil, koľko ich do konca roka 2024 zanikne

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

K zmene rezort pristupuje v záujme stabilizácie pediatrickej ambulantnej starostlivosti a zachovania fungovania detských pohotovostí.

Sieť detských ambulantných pohotovostí sa v troch fázach zredukuje. Vyhlášku týkajúcu sa úpravy siete podpísal minister zdravotníctva Michal Palkovič. Do platnosti vstúpi 1. októbra. K zmene rezort pristupuje v záujme stabilizácie pediatrickej ambulantnej starostlivosti a zachovania fungovania detských pohotovostí.

„Podľa vyhlášky sa bude postupne v troch fázach upravovať sieť detských pohotovostí z pôvodných 61 na 40 do konca roka 2024. Od 1. októbra 2023 dôjde k vypusteniu šiestich pevných bodov ambulantnej pohotovostnej služby (APS), ktoré sú už v súčasnosti bez prevádzkovateľa, keďže nikto neprejavil záujem o ich prevádzkovanie. Ďalších desať bodov APS pre deti má byť vypustených od júla 2024 a tretia fáza, ktorá sa má týkať piatich bodov APS, je naplánovaná od novembra 2024,“ priblížili z komunikačného odboru rezortu.

Pevné body sa po novom majú priblížiť k nemocniciam. Cieľom zmeny je podľa rezortu koncentrovať lekárov do funkčných tímov a priblížiť ich k nemocniciam, aby boli zabezpečené aj laboratórne vyšetrenia či zobrazovacie metódy.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

„Ministerstvo zdravotníctva dlhodobo upozorňovalo na kritickú situáciu s pediatrami a hroziace problémy s ambulantnou pohotovostnou službou. Cieľom vyhlášky je v súčasnom kritickom stave nastaviť efektívnu alokáciu personálnych kapacít ako jedno z opatrení na udržanie ambulantnej pohotovostnej služby pre deti,“ doplnil Palkovič.

Zmeny sú potrebné na stabilizáciu, pripravujú aj nové projekty

Rezort poukázal na to, že prijal aj iné opatrenia na stabilizáciu pediatrie. Ich zavádzanie podľa neho prebieha postupne. Pripravil aj ďalšie návrhy.

„Niektoré opatrenia sme už realizovali, iné si vyžadujú legislatívne zmeny, pre ktoré sa, bohužiaľ, nepodarilo získať podporu v súčasnom parlamente,“ podotkol Palkovič.

Pre detských pacientov boli podľa ministerstva spustené aj ďalšie podporné aktivity. Ide napríklad o projekt www.pediatridetom.sk. Od začiatku októbra má fungovať aj aplikácia Národného ústavu detských chorôb.

Podľa vyhlášky, ktorú podpísal minister zdravotníctva Michal Palkovič, dôjde k postupnému zredukovaniu počtu detských ambulantných pohotovostí. Z terajších 61 majú do konca roka 2024 prevádzkovať 40.
Podľa vyhlášky, ktorú podpísal minister zdravotníctva Michal Palkovič, dôjde k postupnému zredukovaniu počtu detských ambulantných pohotovostí. Z terajších 61 majú do konca roka 2024 prevádzkovať 40. Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia