Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
25. septembra 2023, 17:15
Čas čítania 0:34

Na Slovensku chýba hneď viacero mimoriadne dôležitých vakcín. Ak sa chceš zaočkovať proti tejto chorobe, máš smolu

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Viaceré očkovacie látky sú u nás nedostupné.

Viaceré vakcíny sú nedostupné alebo sú len v obmedzenom množstve. Lokálny výpadok pred začiatkom školského roka evidoval rezort zdravotníctva pre zvýšený záujem aj v minulosti.

„Ministerstvo zdravotníctva zaznamenalo problém s nedostupnosťou vakcín proti hepatitíde typu A a B. Bol spôsobený zvýšeným dopytom po týchto očkovacích látkach. Podľa zistených informácií by mali byť vakcíny dostupné koncom septembra až začiatkom októbra,“ priblížili pre TASR z komunikačného oddelenia rezortu.

Nedostupnosť viacerých vakcín proti hepatitíde eviduje aj Asociácia prevádzkovateľov sieťových lekární, pre TASR to potvrdil jej hovorca Peter Sedláček.

V obmedzenom množstve sú pre výpadok jedného z výrobcov podľa neho aj vakcíny proti tetanu. Chýba aj jedna z vakcín, ktorou sa očkuje proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu, detskej obrne. Dostupná však je iná alternatíva.

Príčiny výpadku jednotlivých vakcín sú podľa asociácie rôzne. „Môže ísť o výpadok vo výrobe, problém v distribúcii, prípadne oneskorenie dodávok zo strany dodávateľov,“ dodal Sedláček.

očkovanie
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia