Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
13. októbra 2023, 20:40
Čas čítania 0:41

Sociálna poisťovňa vyplatí vyššie dôchodky až 100-tisíc poberateľom. Zverejnili, kto ich dostane

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Sociálna poisťovňa informuje, že poberatelia starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorým sa dôchodok zvyšuje, budú oboznámení rozhodnutím.

Starobné a invalidné dôchodky vyplácané po dovŕšení dôchodkového veku sa zvyšujú na sumu minimálneho dôchodku. Dôchodky vo zvýšenej sume vypláca Sociálna poisťovňa (SP) v októbrových výplatných termínoch automaticky, nie je potrebné o zvýšenie žiadať. Celkovo ide približne o 102 000 penzií, z toho 47 000 poberateľom vznikol nový nárok na minimálny dôchodok.


Základná suma minimálneho dôchodku za 30 rokov obdobia dôchodkového poistenia, ktoré sa hodnotia na účely minimálneho dôchodku, predstavuje od 1. októbra 145 %, namiesto doterajších 136 % sumy životného minima pre jednu plnoletú fyzickú osobu. Od 1. októbra sa tak základná suma minimálneho dôchodku zvýšila z doterajších 365,7 eura na 398,9 eura mesačne. Zvýšenie súm minimálneho dôchodku súvisí so zvýšením súm pomoci v hmotnej núdzi.

„Účelom minimálneho dôchodku je chrániť poberateľa dôchodku pred stavom hmotnej núdze, preto sa sumy minimálneho dôchodku zvýšili tak, aby poberateľ starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku vyplácaného po dovŕšení dôchodkového veku nebol na pomoc v hmotnej núdzi odkázaný,“ priblížil Martin Kontúr, hovorca SP.


Poberatelia starobného dôchodku alebo invalidného dôchodku po dovŕšení dôchodkového veku, ktorých sa zmeny týkajú, budú informovaní rozhodnutím. 

Sociálna poisťovňa
Zdroj: Sociálna poisťovňa
Domov
Zdieľať
Diskusia