Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
17. októbra 2023, 12:40
Čas čítania 1:05

1,4 milióna seniorov bude mať nárok na vyšší dôchodok od nového roka. Zverejnili kompletné informácie o výške aj vyplácaní

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O valorizáciu dôchodkových dávok nemusia poberatelia žiadať.

Od 1. januára zvýši Sociálna poisťovňa vyplácané dôchodky automaticky o 3,6 %. Zvýšené dôchodky dostane viac ako 1,4 milióna poberateľov. Novopriznané dôchodky, o ktorých bude SP rozhodovať budúci rok, sa budú valorizovať o 14,5 %. V utorok o tom informoval hovorca SP Martin Kontúr.

O valorizáciu dôchodkových dávok nemusia poberatelia žiadať. „O zvýšení dostanú poberatelia dôchodkov písomné rozhodnutie a dôchodky vo vyššej sume im budú prvý raz vyplatené vo výplatnom termíne v januári 2024 aj s doplatkom zvýšenia od 1. januára 2024 do dňa predchádzajúceho výplatnému termínu v januári 2024,“ uviedol Kontúr. 

Percento každoročnej valorizácie dôchodkov sa odvíja od porovnania medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti seniorov za prvých deväť mesiacov a na rok 2024 aj za prvý polrok roka 2023. Za prvých deväť mesiacov roka 2023 je percento medziročného rastu spotrebiteľských cien za domácnosti seniorov na úrovni 12,5 %. Tzv. dôchodcovská inflácia za prvý polrok roka 2023 bola vo výške 14,5 %.

1. marca 2024, 9:30 Čas čítania 3:47 Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom Bývalý erotický salón v Bratislave pretvorili na moderné bistro. Chystajú unikátny koncept pod holým nebom

„Pri zvýšení dôchodkov priznaných v roku 2024 sa podľa platného zákona o sociálnom poistení použije vyššia hodnota, teda 14,5 %. Dôchodky priznané pred rokom 2024 sa od 1. januára 2024 zvýšia o 3,6 %,“ priblížil Kontúr.

Priemerný dôchodok stúpne o 23,20 eura

Priemerný vyplácaný starobný dôchodok dosiahol na konci septembra tohto roka výšku 643,7 eura. Jeho suma sa po valorizácii v budúcom roku zvýši o 23,2 eura na 666,9 eura mesačne.

Ak bude aj po valorizácii suma dôchodku nižšia ako minimálny dôchodok, SP zvýši sumu dôchodku na sumu minimálneho dôchodku. Suma minimálneho dôchodku sa od 1. januára 2024 v porovnaní so sumou minimálneho dôchodku od 1. októbra 2023 nebude meniť, seniori budú naďalej dostávať dôchodok v nezmenenej sume, teda minimálny dôchodok, ktorý je po valorizácii dôchodku finančne výhodnejší.

dôchodky
Zdroj: Flickr, Pxhere/Public Domain
Domov
Zdieľať
Diskusia