Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
18. októbra 2023, 18:00
Čas čítania 0:40

Ochranári odstrelili problémového medveďa. V obci pri Ružomberku niekoľko týždňov spôsoboval škody

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Obec Liptovské Revúce si s medveďom nevedela poradiť.

Pri obci Liptovské Revúce v okrese Ružomberok odstránili v stredu problémového medveďa. Podľa informácií odboru komunikácie a propagácie Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR ide o druhý ochranný odstrel problémového jedinca v tomto roku a celkovo o ôsmeho odstráneného medveďa.

Medveďa odstránili na základe dohody o spolupráci pri manažmente medveďa hnedého medzi ŠOP SR a poľovníckym združením PZ Suchá Zelenô. „Synantropný štvorročný samec opakovane navštevoval intravilán obce, najmä v časti Vyšné Revúce. V okolí lokality Pilná spôsoboval škody a svojím správaním opakovane ohrozoval miestnych obyvateľov. Navštevoval záhrady rodinných domov, spôsoboval škody na ovocných drevinách, zelenine a v niekoľkých prípadoch zničil aj včelstvá, poškodil ohradníky a oplotenia,“ uviedol odbor komunikácie a propagácie ŠOP.

Zásahový tím pre medveďa hnedého Západ ŠOP SR problémového medveďa identifikoval na základe množstva kamerových záznamov o jeho pohybe v obci. „Všetky použité metódy averznej terapie u predmetného jedinca boli neúčinné. Jeho správanie po monitorovaní vyhodnotili ako preukázateľné a reálne riziko ohrozenia zdravia a života ľudí žijúcich a pohybujúcich sa v predmetných lokalitách,“ dodal odbor komunikácie a propagácie ŠOP.

medveď
Zdroj: Flickr/Frank Vassen
Domov
Zdieľať
Diskusia