Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
22. októbra 2023, 17:14
Čas čítania 0:37

Odchádzajúci poslanci dostanú štedré odstupné. O zaujímavú sumu si neprilepšia všetci

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Toto ustanovenie sa nevzťahuje na poslancov, ktorí boli opätovne zvolení, ani na tých, ktorí bezprostredne po zániku mandátu začali vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa

Poslanci slovenského parlamentu, ktorým po voľbách a s nástupom novej stopäťdesiatky zanikne mandát, majú nárok na odstupné. Jeho výška závisí od dĺžky trvania mandátu. Vyplýva to zo zákona o platových pomeroch niektorých ústavných činiteľov. 


Ak poslanec vykonával mandát najmenej päť mesiacov a menej ako päť rokov, patrí mu plat ešte počas dvoch mesiacov. Ak jeho mandát trval aspoň päť rokov, prináleží poslancovi po jeho zániku plat ešte počas troch mesiacov. Plat poslancov je vo výške trojnásobku priemernej mesačnej mzdy za predchádzajúci rok. V roku 2023 je na úrovni 3912 eur.

Nárok na odstupné potvrdil odbor komunikácie s médiami a verejnosťou Kancelárie NR SR. Ustanovenie sa nevzťahuje na poslancov, ktorí boli opätovne zvolení, ani na tých, ktorí bezprostredne po zániku mandátu začali vykonávať inú funkciu ústavného činiteľa, boli zvolení do Európskeho parlamentu alebo začali vykonávať funkciu podľa osobitného predpisu. 

„Ak poslanec vykonával mandát ako náhradník, patrí mu nárok len raz počas toho istého volebného obdobia,“ dodala kancelária.

nrsr
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia