Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
31. októbra 2023, 12:50
Čas čítania 1:15

Domácnosti majú šancu dostať 4 300 eur na obnoviteľný zdroj energie. Tieto podmienky musia splniť

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

O príspevok môžu domácnosti požiadať aj spätne.

Slovenská inovačná a energetická agentúra v pondelok 30. októbra zverejnila podmienky nového národného projektu Zelená domácnostiam, v rámci ktorého môžu domácnosti dostať príspevok na inštaláciu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie až do 4 300 eur. O poukážku budú môcť žiadať aj spätne, informovala SIEA.

Domácnosti môžu od začiatku tohto týždňa žiadať o príspevky na tepelné čerpadlá, veterné turbíny či fotovoltické panely. Maximálna výška príspevku pri základnej sadzbe sa pri týchto zdrojoch energie pohybuje medzi 3 500 a 3 800 eurami. V novom projekte sa zároveň zásadne mení spôsob zvýhodnenia, ktorý zohľadňuje, či inštalácia prispieva k zlepšovaniu životného prostredia.

„Zvýšením základnej sadzby o 15 % budú zvýhodnené domácnosti, ktoré prestanú využívať tuhé palivá, napríklad kotol na uhlie alebo kotol na biomasu, alebo domácnosti, ktoré si dajú nainštalovať bezemisné zariadenie, teda tepelné čerpadlo, slnečný kolektor, fotovoltický panel alebo veternú turbínu,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Stanislav Jurikovič.

SIEA vydá a preplatí poukážky v prvom štvrťroku 2024

Druhú fázu, v ktorej budú poukážky vydávané a preplácané, SIEA spustí v prvom štvrťroku 2024, keď bude prístupný nový informačný systém. „Domácnosti aj zhotoviteľov na to upozorňujeme vopred, aby to mohli zohľadniť pri uzatváraní kontraktov a zvážiť termín inštalácie,“ priblížil Jurikovič. Naďalej bude platiť podmienka, že poukážka môže pokryť maximálne 50 % z nákladov na kúpu a inštaláciu zariadenia.

7. apríla 2024, 6:22 Čas čítania 10:56 PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024: Pellegrini útočil v prvej debate na Matoviča aj Korčoka. Hlas možno v budúcnosti pohltí Smer, dodal

Najviac podpora stúpla pri fotovoltických systémoch v prípade domácností, ktoré majú vyššiu spotrebu. Maximálny výkon, na ktorý bude bežne poskytovaný príspevok, je obmedzený na 3 kilowatty s príspevkom 1 725 eur. „Ak domácnosť preukáže vyúčtovacou faktúrou vyššiu spotrebu ako 3 000 kW/rok, môže byť maximálny podporovaný výkon až 7 kW. V prípade tepelných čerpadiel je podporovaný výkon do 10 kW a pri zohľadnení zvýhodnenia je maximálny príspevok 4 370 eur,“ spresnila SIEA.

Projekt je financovaný z Európskeho fondu regionálneho rozvoja prostredníctvom Programu Slovensko. Na poukážky pre domácnosti je vyčlenených 151,6 milióna eur z európskych a národných zdrojov, z toho 58,1 milióna eur pre Bratislavský samosprávny kraj. 

kolektor
Zdroj: TASR/Jozef Ďurník
Domov
Zdieľať
Diskusia