Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Barbora Fábryová
8. novembra 2023, 10:58
Čas čítania 0:48

Nové rodičovské dôchodky budú 20-krát nižšie. Vláda tým vraj chce ušetriť na trináste dôchodky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Dôchodcovia prídu po zmene rodičovského dôchodku o desiatky eur.

Rodičovský dôchodok v súčasnej podobe od budúceho roka skončí. Po novom bude možné rodičom pomáhať iba poukázaním časti zaplatenej dane z príjmu. Podľa odborníka na dane, mzdy a odvody Jozefa Mihála však po tomto rozhodnutí prídu dôchodcovia o množstvo peňazí. 

„Zmena výpočtu rodičovských dôchodkov, ktorú dnes avizoval minister Erik Tomáš, zoberie dôchodcom z ich rodičovských dôchodkov vyše 90 %. Respektíve ‚nové‘ rodičovské dôchodky budú menej ako desatina doterajšej sumy,“ napísal sa sociálnej sieti.

Mihál tiež tvrdí, že vláda chce týmto rozhodnutím zabezpečiť časť prostriedkov na 13. dôchodky, ktoré by mali byť podľa ministra práce Erika Tomáša budúci rok. Nové rodičovské dôchodky však budú 20-krát nižšie. 

Názorný príklad 

Pani Anna má ako zamestnankyňa hrubú mzdu 1 000 eur. V prípade, že by sa nezmenil rodičovský dôchodok, jej rodičia by dostali až 180 eur. 1,5 % z 1 000 eur = 15 eur mesačne, čo je 180 eur za rok.

Po novom však dostanú iba 2 % z dane. Pri hrubej mzde 1 000 eur to je iba 1,50 eura mesačne, čo je 18 eur za rok. „Základ dane = 1 000 eur – 134 eur (odvody) – 470 eur (nezdaniteľná časť) = 396 eur. Daň = 19 % z 396 eur = 75,24 eura. 2 % z dane = 2 % z 75,24 eura = 1,50 eura,“ znázornil odborník.

Domov
Zdieľať
Diskusia