Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) analyzovala niekoľkoročné trendy v konzumácii alkoholu. V týchto krajinách vypije jeden človek aj deväť litrov vína a piva ročne.
Ak by si si kládol otázku, v ktorej časti sveta ľudia pijú najviac alkoholu, jednoznačne by vyhrala Európa. V tomto regióne je zároveň najviac ľudí, ktorí dokážu vypiť veľa alkoholu za krátky čas, a s tým súvisiaci aj najväčší počet úmrtí spojených s pitím. Podľa štatistík je alkohol najsmrteľnejšia droga zo všetkých.
Nová správa Health at a Glance 2023 vydaná Organizáciou pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) analyzovala trendy v pití za posledné roky. Odhalila, ktoré krajiny sú na tom najhoršie.
Nárazovo vypijú najviac Dáni
Nárazové pitie odborníci definujú ako konzumáciu aspoň 60 gramov čistého alkoholu a viac pri jednej príležitosti. To je ekvivalent viac ako šiestich „štandardných drinkov“, teda napríklad šesť 250 ml pohárov vína alebo šesť 250 ml piva.
V správe sa uvádza, že takmer každý piaty obyvateľ krajín OECD sa nárazovému pitiu „oddáva“ aspoň raz za mesiac.
Približne 37 percent dospelých ľudí v Dánsku uviedlo, že nadmerné množstvo alkoholu vypije aspoň raz za mesiac. Ďalej nasledujú Rumunsko (36 percent), Spojené kráľovstvo a Luxembursko (35 percent).
Naopak, najlepšie skóre zaznamenali Turecko, Taliansko, Grécko a Španielsko.
V tomto rebríčku sa Slovensko umiestnilo na 29. mieste (12 percent), z toho 19 percent mužov a 5 percent žien. Česko bolo na tom o niečo horšie – obsadilo 12. priečku.
Nadmernému pitiu vo všeobecnosti holduje viac mužov (26 percent) ako žien (12 percent).
V celkovej spotrebe je Česko v prvej trojke
Priemerné množstvo spotrebovaného alkoholu však za posledné roky klesá. V roku 2021 jedna dospelá osoba ročne vypila približne 8,6 litra, čo je až o 8,9 litra menej ako v roku 2011.
Celkovo najvyššia spotreba alkoholu je v Litve, Lotyšsku (obe krajiny nad 12 litrov na osobu), Českej republike, Rakúsku a Estónsku (všetky tri nad viac ako 11 litrov na osobu). Slovensko sa umiestnilo na 20. mieste.
Turecko, Kostarika, Izrael a Kolumbia mali pomerne nízku spotrebu (pod 5 litrov na osobu).
Zabíjať môže už pár kvapiek
Alarmujúce výsledky tento rok priniesla aj správa WHO o európskom zdraví. Podľa nej vypije Európan vo veku 15 a viac rokov každý rok v priemere 9,5 litra čistého alkoholu. To zodpovedá približne 190 litrom piva, 80 litrom vína alebo 24 litrom liehovín.
OECD upozorňuje, že konzumácia alkoholu je celosvetovo hlavnou príčinou úmrtí a invalidity, najmä medzi ľuďmi v produktívnom veku. Vysoký príjem alkoholu je hlavným rizikovým faktorom srdcových chorôb a mŕtvice, cirhózy pečene a niektorých druhov rakoviny.
Podľa odborníkov neexistuje žiadne „bezpečné množstvo“ alkoholu, pričom aj jeho veľmi mierna konzumácia môže dlhodobo zvýšiť riziko závažných chorôb.