Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
21. novembra 2023, 6:48
Čas čítania 1:11

Zamestnávatelia na Slovensku chcú do práce aj penzistov. Časť firiem vyhľadáva starších zamestnancov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zamestnávatelia sú ochotní prijať aj netradičných kandidátov. Dôvodom zníženia nárokov je miera evidovanej nezamestnanosti.

Na konci roka plánujú firmy na Slovensku významné nábory zamestnancov, mali by byť najsilnejšie za posledné dva roky. Zamestnávatelia zmierňujú požiadavky a sú ochotní prijať aj takzvaných netradičných kandidátov, ktorí patria do vyšších vekových kategórií, nemajú vhodné zručnosti, sú dlhodobo nezamestnaní alebo pochádzajú z marginalizovaných komunít. Dôvodom zníženia nárokov je miera evidovanej nezamestnanosti.


„Čistý index trhu práce očistený o sezónne výkyvy je v rámci celého Slovenska na úrovni +15 %. To znamená, že zamestnávatelia vo všetkých regiónoch plánujú viac ľudí prijímať ako prepúšťať,“ uviedla Zuzana Rumiz, prezidentka Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS).


Vo väčšej miere chcú v tomto období vytvárať nové pracovné miesta aj firmy, ktoré svoje náborové plány doteraz odkladali. Deje sa tak podľa odborníka z APAS-u Róberta Čvapeka aj napriek tomu, že ekonomika smeruje len k miernemu rastu a stále pretrváva vyššia miera nestability. Možnosti pracovného trhu na Slovensku sú však takmer vyčerpané a v zamestnávaní cudzincov krajina zaostáva.


„Asi tretina zamestnávateľov je dnes ochotnejšia zamestnať uchádzačov, ktorí sú starší alebo chcú výrazne zmeniť svoje pracovné zameranie. Približne štvrtina by prijala aj tých, ktorí nespĺňajú všetky požiadavky a technické zručnosti alebo sú dlhodobo nezamestnaní. Pre týchto ľudí sa tak dnes otvára väčšia šanca vrátiť sa do pracovného procesu,“ priblížil Čvapek.

Hľadajú aj dôchodcov

Starších uchádzačov je podľa prieskumov ochotných zamestnať približne 30 % firiem, 19 % manažérov aktívne vyhľadáva zamestnancov v dôchodkovom veku. Firmy, ktoré podnikajú na Slovensku, bojujú aj s nedostatkom talentov, ktorý dosiahol v globálnom meradle maximum za posledných 17 rokov.


Pre firmy bude najmä pri pracovníkoch bez potrebného vzdelania alebo technických zručností dôležité investovať do svojich zamestnancov. „Viac než tretina zamestnávateľov dnes plánuje investovať do vzdelávania svojich zamestnancov, a to najmä pri nižších vekových kategóriách, kde pracovníci ešte nedisponujú potrebnými zručnosťami. Ocenili by však pri tom aj pomoc zo strany vlády, napríklad vo forme odvodových úľav,“ dodala Rumiz.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: iStock
Domov
Zdieľať
Diskusia