Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
7. decembra 2023, 15:32
Čas čítania 1:14

V roku 2024 dostanú Slováci viac peňazí za materskú aj péenky. O tieto sumy sa navýšia dávky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zvyšovanie dávok sa bude týkať viacerých oblastí.

V budúcom roku budú poistenci dostávať zo Sociálnej poisťovne vyššie maximálne sumy nemocenských, materských, tehotenských a ošetrovných dávok. Vyplýva to z každoročného zvýšenia všeobecného vymeriavacieho základu a maximálneho denného vymeriavacieho základu, z ktorého sa nemocenské dávky vypočítavajú. Informoval o tom vo štvrtok hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.

„Ak dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky vznikne v období od 1. januára do 31. decembra budúceho roka, denný vymeriavací základ, pravdepodobný denný vymeriavací základ a úhrn denných vymeriavacích základov alebo pravdepodobných denných vymeriavacích základov nesmú byť vyššie ako približne 85,74 eura,“ uviedol Kontúr s tým, že pravdepodobný denný vymeriavací základ bude v tomto období asi 21,73 eura.

Výška nemocenskej dávky

Ak sa poistenec stane v nasledujúcom roku dočasne práceneschopným, maximálna výška jeho nemocenského na deň bude asi 47,16 eura. Pri tridsaťdňovom kalendárnom mesiaci tak Sociálna poisťovňa v budúcom roku vyplatí poistencom nemocenské maximálne vo výške 1 414,80 eura a pri tridsaťjedendňovom kalendárnom mesiaci to bude 1 462 eur.

Výška materskej 

Hovorca informoval, že maximálne denné materské dosiahne hodnotu približne 64,30 eura. Znamená to, že materské bude poisťovňa mamičkám a oteckom či iným určeným poistencom vyplácať maximálne vo výške 1 929,30 eura mesačne pri tridsaťdňovom mesiaci alebo 1 993,60 eura mesačne pri tridsaťjedendňovom mesiaci.

Výška tehotenskej dávky 

Ako uviedla Sociálna poisťovňa, podobne vzrastie aj maximálna výška dávky tehotenské. Jej maximálna denná suma bude predstavovať asi 12,86 eura, čo znamená, že budúce mamičky dostanú najviac 385,90 eura mesačne pri tridsaťdňovom kalendárnom mesiaci. Pri tridsaťjedendňovom kalendárnom mesiaci to bude 398,80 eura.

Výška ošetrovného

Maximálne denné ošetrovné bude v budúcom roku predstavovať hodnotu asi 47,16 eura. Dávka za ošetrovné, ktorú Slovenská poisťovňa podľa zákona vypláca najviac za 14 dní, tak dosiahne maximálnu výšku 660,30 eura. Pri dlhodobom ošetrovnom, ktoré môže poisťovňa po splnení zákonných podmienok vyplácať najviac 90 dní, bude jeho maximálna výška 1 414,80 eura mesačne pri tridsaťdňovom kalendárnom mesiaci. Pri tridsaťjedendňovom kalendárnom mesiaci pôjde o 1 462 eur.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto. Zdroj: TASR/Pavol Zachar
Domov
Zdieľať
Diskusia