Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
7. decembra 2023, 16:10
Čas čítania 0:45

Na strednom Slovensku zúri energetická kalamita. Mnoho obcí zostalo bez elektriny, problémy majú aj šoféri

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Snehová kalamita spôsobuje problémy najmä šoférom.

Na strednom Slovensku spôsobilo husté sneženie vo štvrtok energetickú kalamitu. Bez elektrického prúdu je aktuálne vyše 9000 odberných miest a mimo prevádzky zostalo viac ako 300 trafostaníc. Situácia je najhoršia v Banskobystrickom kraji, informoval hovorca Stredoslovenskej distribučnej Miroslav Gejdoš.


Príčinou výpadkov elektriny sú podľa SSD najmä poškodené stožiare, stĺpy, izolátory a vodiče vzdušných vedení vysokého napätia. Viaceré problémy boli spôsobené vysokými stromami spoza ochranného pásma, ktoré popadali na distribučné vedenie.


„Raritou je situácia vo Zvolene, kde sa vplyvom počasia zlomil v centre mesta neďaleko zámku stožiar vysokého napätia. Jeho oprava potrvá vzhľadom na okolnosti zrejme dlhšie, pretože sa vedenie nachádza v blízkosti železničnej trate, križuje rieku aj ďalšie vedenie veľmi vysokého napätia, čo si vyžaduje dodržanie špecifických opatrení. Pracovníci SSD sa však snažia zabezpečiť zásobovanie odberateľov pomocou provizórnych riešení, napríklad motorových generátorov, čo najskôr,“ priblížil Gejdoš.


SSD nevylučuje, že poruchy budú v dôsledku pretrvávajúceho sneženia či dažďa naďalej pribúdať. Rýchlosť obnovovania dodávky elektriny bude závisieť najmä od dostupnosti poruchových miest. „Množstvo komunikácií je neprejazdných a ťažká technika sa nemôže dostať do odľahlejších lokalít pre sneh alebo rozmočený terén,“ dodal Gejdoš s tým, že SSD nasadila do akcie všetky dostupné sily a mechanizmy.

sneh
Zdroj: TASR/Adriána Hudecová
Domov
Zdieľať
Diskusia