Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
14. decembra 2023, 11:28
Čas čítania 0:38

Sociálna poisťovňa zverejnila kalkulačku, seniori si môžu vypočítať presnú sumu dôchodku. Od 1. januára dostanú opäť viac peňazí

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Sociálna poisťovňa zároveň pripomína, že o valorizáciu dôchodku nie je potrebné žiadať.

Dôchodcovia si môžu vypočítať, o koľko sa im zvýši dôchodok od nového roka, na kalkulačke Sociálnej poisťovne. Kalkulačka na výpočet valorizácie dôchodkov od 1. januára 2024 je dostupná na internetovej stránke Sociálnej poisťovne. Vo štvrtok o tom informoval hovorca Sociálnej poisťovne Martin Kontúr.


„Kalkulačka má informatívny charakter a o zvýšení dôchodku od 1. januára 2024 bude Sociálna poisťovňa každého dôchodcu informovať v rozhodnutí, ktoré mu doručí poštou alebo do elektronickej schránky (tým dôchodcom, ktorí ju majú aktivovanú),“ priblížil Kontúr.

Ako to funguje?

Na výpočet výšky dôchodku od nového roka stačí do kalkulačky Sociálnej poisťovne zadať druh dôchodku a uviesť mesačnú sumu dôchodku v eurách, ktorú dôchodca poberá. Kalkulačka následne vypočíta, o koľko eur sa seniorovi zvýši dôchodok a aká bude suma jeho dôchodku po zvýšení od 1. januára 2024.


Sociálna poisťovňa pripomenula, že o valorizáciu dôchodku nie je potrebné žiadať. „Sociálna poisťovňa dôchodky prepočíta a vyplatí automaticky. Poberatelia dostanú dôchodky vo zvýšenej sume vo výplatných termínoch v januári 2024,“ doplnil Kontúr.

Ilustračné foto: Penzisti.
Ilustračné foto: Penzisti. Zdroj: TASR/Radovan Stoklasa
Domov
Zdieľať
Diskusia