Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Barbora Fábryová TASR
8. januára 2024, 18:11
Čas čítania 1:09

VIDEO: Stovky Talianov hajlovali v Ríme. Na zhromaždenie priniesli aj neonacistický symbol

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Taliani prišli vyjadriť pamiatku trom zavraždeným tínedžerom.

Stovky Talianov sa v nedeľu 7. januára zišli v Ríme, aby fašistickým pozdravom vyjadrili podporu trom tínedžerom zabitým pri politickom násilí. Na videu, ktoré zverejnil portál ViceNews, vidieť, ako stovky sympatizantov krajnej pravice dvíhajú ruky a kričia „prítomný“.

Zhromaždenie zorganizovali pred bývalým sídlom zaniknutej neofašistickej strany Talianske sociálne hnutie. Podľa portálu si na stretnutí vystavili aj keltský kríž, ktorý má symbolizovať nadvládu bielej rasy. 

Taliani sa zhromaždili, aby si uctili pamiatku troch zavraždených tínedžerov, ktorí boli súčasťou mládežníckeho krídla neofašistickej strany. Tých údajne zastrelili krajne ľavicoví militanti, keď odchádzali zo sídla strany. Napriek tomu, že páchatelia neboli identifikovaní, prípad zvýšil terorizmus a násilie krajne pravicových a ľavicových strán.

Pár hodín pred týmto zhromaždením sa na rovnakom mieste konala aj oficiálna spomienková akcia za účasti prezidenta regiónu Lazio Francesca Roccu a radca radnice v Ríme pre oblasť kultúry Miguel Gotor.

15. februára 2024, 16:00 Čas čítania 1:25 Majestátny tisícročný zámok v Toskánsku je na predaj. Má 8 spální, 12 kúpeľní a ponúka výhľad na vinice aj Florenciu Majestátny tisícročný zámok v Toskánsku je na predaj. Má 8 spální, 12 kúpeľní a ponúka výhľad na vinice aj Florenciu

Kým Rocca vzdával hold pamiatke „chlapcov zabitých v mene politických predstáv a presvedčení“, Gotor vo svojom príhovore zdôrazňoval, že „politický aktivizmus nemôže nikdy ospravedlniť násilie a preliatie krvi“.

Talianska opozícia chce rozpustiť krajne pravicové strany

Zhromaždenie neofašistov vyvolalo pobúrenie v radoch talianskej opozície, ktorá v pondelok pripomenula, že takéto prejavy profašistického zmýšľania sú v krajine zakázané, a žiadala ich prešetrenie. Opozičné strany vyzvali na rozpustenie krajne pravicových strán.

„Je to neprijateľná hanba v európskej demokracii,“ povedal Carlo Calenda, šéf centristickej strany Akcia (Azione). Líderka opozičnej Demokratickej strany Elly Schleinová uviedla, že udalosti, ktoré sa v Ríme odohrali 7. januára, jej pripadajú ako návrat do roku 1924, keď bol pri moci fašistický diktátor Mussolini.

„To, čo sa stalo, je neprijateľné,“ uviedla Schleinová, ktorá súčasne vyhlásila, že „neofašistické skupiny musia byť rozpustené, ako to hovorí ústava“. Apelovala aj na taliansku krajne pravicovú premiérku Giorgiu Meloniovú, aby prijala opatrenia proti opakovaniu takýchto incidentov.

 
 
 
Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa VICE News (@vicenews)

Domov
Zdieľať
Diskusia