Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
25. januára 2024, 8:51
Čas čítania 1:39

Ruský opozičný politik Nadeždin predpovedá začiatok konca Vladimira Putina. Vyzýva na ukončenie vojny na Ukrajine

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Voľba prezidenta bude v Rusku prebiehať počas 3 dní od 15. marca do 17. marca 2024.

Ruský opozičný politik a potenciálny kandidát na post prezidenta Boris Nadeždin v stredajšom rozhovore pre agentúru AFP vyjadril nádej, že marcové prezidentské voľby budú „začiatkom konca“ vlády ruského prezidenta Vladimira Putina.


Nadeždin vo svojej kampani vyzýva na ukončenie ruskej invázie na Ukrajine. V rozhovore uviedol, že ho prekvapilo, keď jeho priaznivci stáli v dlhých radoch, aby poskytli svoj podpis na podporu jeho kandidatúry.

Začiatok konca Putinovej éry?

Tento bývalý poslanec Štátnej dumy a dlhoročný miestny zákonodarca v Moskovskej oblasti však podľa AFP pravdepodobne nezabráni Putinovi v predĺžení jeho 24-ročnej vlády, v rámci ktorej pôsobil štyrikrát na poste prezidenta a nakrátko aj vo funkcii predsedu vlády.


„Dúfam však, že 17. marec, aj keď to možno nebude koniec Putinovej éry, bude znamenať aspoň začiatok jej konca,“ povedal Nadeždin s odkazom na dátum prezidentských volieb, v ktorých bude možné hlasovať tri dni, respektíve od 15. do 17. marca.

Chcel by ukončiť vojnu 

Prisľúbil, že v prípade víťazstva v súboji o prezidentské kreslo sa bude usilovať o ukončenie „katastrofickej“ ofenzívy na Ukrajine a o „oslobodenie politických väzňov“.

2. februára 2024, 12:30 Čas čítania 4:49 Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás? Mlieko za 0,41 € či maslo za 0,68 €. Nakúpili sme v poľskej Biedronke, oplatí sa viac ako u nás?

„Neverím, že by ktorákoľvek strana (vojny) mohla dosiahnuť skutočne rozhodujúce vojenské víťazstvo. Je to úplne nereálne,“ uviedol v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu. Z Ruska by podľa svojich slov chcel spraviť krajinu, „ktorá sa nesnaží rozšíriť svoje územie s pomocou armády“.

AFP vysvetľuje, že takáto kampaň je v Rusku takmer nemysliteľná vzhľadom na to, že tamojšie úrady už uväznili desiatky ľudí za podobné kritické vyjadrenia voči takmer dva roky trvajúcej vojne.

Musí doručiť 105-tisíc podpisov 

Nadeždin nedávno uviedol, že sa mu denne podarí vyzbierať desiatky tisíc podpisov na svoju podporu. Podľa údajov na webovej stránke jeho volebnej kampane ich mal vyzbieraných už vyše 100 000. Ústredná volebná komisia požaduje, aby potenciálni kandidáti do 25. januára doručili 105 000 podpisov z rôznych ruských regiónov.


Zatiaľ nie je jasné, či mu umožnia kandidovať za prezidenta. Vyjadril však presvedčenie, že jeho kritika je tolerovaná, pretože je bývalým členom ruského politického systému. V tejto súvislosti pripomenul, že Vladimira Putina kritizoval posledných desať rokov.


Podľa svojich vyjadrení očakával, že kandidatúru proti Putinovi oznámi niekto prestížnejší, než je on sám. K takémuto kroku nedošlo, čo vyústilo do jeho rozhodnutia uchádzať sa o posť šéfa Kremľa.


Podotkol tiež, že momentálne komunikuje so svojimi priaznivcami len prostredníctvom sociálnych médií. Hoci je presvedčený, že Putin „zničil“ verejné inštitúcie v Rusku a znemožnil slobodné voľby, Nadeždin uviedol, že zmena môže nastať len prostredníctvom volieb. „Všetky ostatné spôsoby – revolúcie, nech už majú akúkoľvek farbu, alebo prevraty – sú oveľa horšie,“ dodal podľa AFP.

Boris Nadeždin a Vladimir Putin
Boris Nadeždin a Vladimir Putin Zdroj: AP Photo/Alexander Zemlianichenko , Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP
Domov
Zdieľať
Diskusia