Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. januára 2024, 11:50
Čas čítania 1:04

Tisícky Slovákov spravili veľkú chybu na finančnej správe. Majú posledných pár dní, aby ju napravili

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Vedúci komunikačného oddelenia finančnej správy Radoslav Kozák uviedol, že odhadovaná suma nesprávne uplatneného daňového bonusu je v hodnote 3,3 milióna eur.

Daňový bonus na vyživované dieťa za rok 2022 si uplatnilo nesprávne takmer 6 000 daňovníkov. Na zaplatenie rozdielu na dani z príjmov a na podanie daňového priznania majú čas do konca februára. V utorok o tom informoval vedúci komunikačného oddelenia finančnej správy Radoslav Kozák.


„Ide o 5 900 daňovníkov a odhadovaná suma nesprávne uplatneného daňového bonusu je v hodnote 3,3 milióna eur. Tieto osoby dostanú v nasledujúcich dňoch listy s informáciou, že daňový bonus na vyživované dieťa za zdaňovacie obdobie 2022 si pravdepodobne uplatnili vo vyššej sume, ako ustanovuje zákon. Najneskôr do 29. februára tohto roka majú čas na to, aby podali daňové priznanie a zaplatili vzniknutý rozdiel na dani z príjmov,“ uviedol Kozák.

Finančná správa poslala niekoľko druhov listov 

Prvý typ listu je podľa finančnej správy pre tých, ktorým bonus vyplatil zamestnávateľ a podali daňové priznanie, pričom túto sumu vyplatenú zamestnávateľom v daňovom priznaní neuviedli. „Druhý typ listu je určený pre rodičov – keď si daňový bonus na to isté dieťa a za to isté obdobie uplatnili dve osoby. List bude poslaný len jednému z dvojice,“ dodal vedúci komunikačného oddelenia.


Rodič, ktorý si uplatnil daňový bonus neoprávnene, musí podať riadne alebo dodatočné daňové priznanie. Ako uviedol Kozák, je potrebné ho podať osobne na príslušnom daňovom úrade, poštou na ľubovoľnej pobočke alebo elektronicky. E-formulár sa nachádza na portáli finančnej správy.


„Predchádzajúca listová akcia zameraná na uplatňovanie daňového bonusu na vyživované dieťa priniesla do štátneho rozpočtu 700 000 eur. Zaslanie listu v porovnaní s osobami, ktoré list nedostali, zvýšilo mieru reakcie o 31 percentuálnych bodov pri nesprávnom uplatnení jedným rodičom, respektíve 35 percentuálnych bodov pri uplatnení dvoma rodičmi,“ uzavrel Kozák.

Domov
Zdieľať
Diskusia