Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
31. januára 2024, 17:23
Čas čítania 0:39

Zdravotné poisťovne často dostávajú peniaze za mŕtvych klientov. Prezradili, čo urobia s tzv. mŕtvymi dušami

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Ministerstvo zdravotníctva chce riešiť problematiku tzv. mŕtvych duší v centrálnom registri poistencov.

Ministerstvo zdravotníctva SR chce riešiť problematiku tzv. mŕtvych duší v centrálnom registri poistencov. Vyplýva to z predbežnej informácie k návrhu noviel zákonov o zdravotnom poistení a o poisťovníctve. 

„Súčasný stav zákonných noriem neumožňuje efektívne riešenie problematiky evidencie tzv. mŕtvych duší v centrálnom registri poistencov,“ priblížil rezort v materiáli. Chce sa zamerať na riešenie problematiky evidencie osôb v extrémne vysokom veku bez vykázanej zdravotnej starostlivosti.

Inštitút finančnej politiky na to upozornil už v roku 2018

Inštitút finančnej politiky na ministerstve financií už v roku 2018 upozornil, že zdravotné poisťovne dostávajú poistné aj za poistencov, ktorí sú už po smrti, ale nie je o tom informácia v evidencii.

Vlani na problém s tzv. mŕtvymi dušami upozorňovala strana SaS. Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý vedie centrálny register poistencov, vtedy reagoval, že nie všetky úmrtia sa mu ohlásia. Úrad nepoprel, že register má nedostatky. Poznamenal však, že ich eliminovanie a odstránenie nie je v rukách úradu, keďže dáta čerpá v prvom rade od matrík a zdravotných poisťovní.

cintorín
Zdroj: TASR/Miroslav Košírer
Domov
Zdieľať
Diskusia