Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
5. marca 2024, 15:01
Čas čítania 1:26

Východ Slovenska bude mať svoj Most Apollo. Postavia ho za 4 milióny eur, treba sa pripraviť na výrazné obmedzenia

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nový most by mali v Prešove dokončiť na jeseň tohto roka.

Prešovský samosprávny kraj začal s rekonštrukciou mosta na Ulici Lesík delostrelcov v Prešove. Je vo veľmi zlom stave a na základe stavebno-technického stavu ho zaradili do šiesteho stupňa poškodenia. Denne po ňom prejde približne 22 000 vozidiel.

Rekonštrukcia, ktorej súčasťou je výstavba nového mosta, potrvá do konca októbra. Vyžiada si náklady viac ako štyri milióny eur.


„Ide o jeden z najdôležitejších dopravných uzlov v meste Prešov a ja som rád, že PSK našiel štyri milióny eur, ktoré sú momentálne hradené z úverových zdrojov. Neskôr ich chceme preklopiť do európskych štrukturálnych fondov. Pre nás je kľúčové to, aby sme v krajskom meste zabezpečili plynulú dopravu, jednak pre peších, cyklistov a hlavne pre motoristov,“ uviedol v utorok počas brífingu pri začatí stavby predseda PSK Milan Majerský.

Ako doplnil, termín odovzdania nového mosta je 22. október. Nevylučujú ani skorší termín, verí však, že to nebude neskôr.

Vysoký stupeň poškodenia

Lávky, ktoré sú po stranách súčasného mosta, vlastní mesto Prešov. Od apríla 2021 sú uzavreté. „Hrozilo ich zrútenie, lebo most je v stupni šesť, ale lávky sú v stupni sedem. Mesto sa bude spolupodieľať na investičnej akcii odstránením lávok sumou približne 120 000 eur,“ povedal primátor mesta Prešov František Oľha.


Podľa riaditeľa Správy a údržby ciest PSK Marcela Horvátha bol most postavený v roku 1968. „Pri tomto mostnom objekte nemá zmysel vložiť peniaze do nejakej rekonštrukcie, ktorá predĺži životnosť mosta povedzme o 20 až 30 rokov, ale je lepšie odstrániť ho a postaviť nový, na ktorom vieme garantovať 100-ročnú životnosť,“ vysvetlil Horváth.


„Prvou etapou, ktorá bude prebiehať v druhej polovici marca a celý mesiac apríl, je preložka inžinierskych sietí. Tou najdôležitejšou a pre nás najťažšou časťou je tá druhá, a to je samotná demolácia jestvujúceho mostného objektu. Sme nad železničnou traťou, už máme vybavenú a povolenú výluku na 22 dní so Železnicami Slovenskej republiky. Treťou etapou bude zakladanie novej spodnej stavby mostného objektu a štvrtou je samotná montáž novej oceľovej konštrukcie, ktorá je oblúková, podobná typu Mosta Apollo v Bratislave. Je to 31 metrov dlhá a 23 metrov široká konštrukcia,“ priblížil riaditeľ oblasti východ Metrostav DS, a. s., Ladislav Bačenko.


S rekonštrukciou mosta súvisia i viaceré dopravné obmedzenia. Mesto o nich informuje na svojej webstránke www.presov.sk.

Domov
Zdieľať
Diskusia