Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Radka Klučárová
5. marca 2024, 19:07
Čas čítania 0:53

Finančná správa posiela listy mnohým Slovákom. Pripomenie dôležitú povinnosť, toto je zoznam ľudí, ktorých sa výzva týka

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Týka sa daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia a dosiahli zisk.

Finančná správa avizovala štvrté kolo listovej kampane. V týchto dňoch pošle upomienku 5 700 daňovníkom a upozorní ich na povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti. 

Štátny rozpočet si prilepšil o 29 miliónov eur

„Týka sa daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia,“ približuje portál na webe. Predchádzajúce tri kolá štátny rozpočet obohatili o 29 miliónov eur, preto sa orgán rozhodol spustiť aj štvrté kolo preventívnej akcie.

„Zaslané budú informatívne vybraným daňovým subjektom, ktorým podľa informácií z Katastra nehnuteľností SR mohla vzniknúť daňová povinnosť. Z hľadiska dane sa finančná správa zamerala na nehnuteľnosti, pri ktorých došlo v rozmedzí piatich rokov minimálne k dvom zmenám majiteľov,“ uvádza FS. 

Daňovníci môžu daň z nehnuteľnosti zaplatiť do 2. apríla 2024. Existujú však aj výnimky, pri ktorých daňovníkovi nevzniká povinnosť zaplatiť daň. A to v prípade, že: 

  • daňovník nehnuteľnosť vlastnil viac ako 5 rokov a nemal ju zaradenú v obchodnom majetku,
  • zdedil ju po priamom predkovi alebo potomkovi (rodičoch, starých rodičoch alebo po niektorom z manželov, a pod.) a dohromady ju vlastnili aspoň 5 rokov,
  • daroval ju a nedosiahol žiadny príjem z prevodu vlastníctva,
  • nehnuteľnosť bola zaradená v obchodnom majetku, ale od jej vyradenia už uplynulo viac ako 5 rokov,
  • predal nehnuteľnosť vydanú jemu ako oprávnenej osobe podľa reštitučných zákonov alebo zahrnutú do konkurznej podstaty.
daň z nehnuteľnosti, dane
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič
Domov
Zdieľať
Diskusia