Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Barbora Fábryová TASR
9. marca 2024, 15:27
Čas čítania 0:39

Jeden slovenský podnik sa umiestnil v rebríčku 1 000 najrýchlejšie rastúcich firiem sveta. Analytik vysvetlil neúspech Slovenska

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Z 1 000 najrýchlejšie rastúcich firiem je slovenská iba jedna.

V rebríčku 1 000 najrýchlejšie rastúcich firiem Európy od Financial Times sa umiestnila iba jedna slovenská spoločnosť. Firma Gardeon z Turčianskeho Ďura, ktorá dodáva garáže a záhradné domčeky, sa umiestnila na 510. mieste.

Susedné Česko je zastúpené 11 spoločnosťami, Maďarsko 14 a Poľsko má dokonca v rebríčku 44 firiem. Podľa slovenských analytikov a podnikateľov je problém najmä v zlom podnikateľskom prostredí. Slovensko vraj potrebuje zjednodušiť byrokratické procesy a začať poskytovať podporu startupom pri vstupe na zahraničný trh.

Odborníci ponúkli niekoľko riešení

Slováci potrebujú na podnikanie priaznivé prostredie. Podľa analytika to znamená priaznivé daňové podmienky, flexibilný Zákonník práce, dobré nastavenie vlastníckych práv, fungujúce kapitálové trhy, ale aj naklonených politikov.

„Dôležité je aj vytváranie partnerstiev medzi univerzitami, ich študentmi a výskumnými kapacitami či firmami. Vytvára to silný inovačný potenciál a môže startupom pomôcť expandovať aj na medzinárodný trh a získavať nové príležitosti,“ uviedla hovorkyňa Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení Miriam Filová.

Prepájanie univerzitného výskumu s praktickými potrebami súkromného sektora však na Slovensku podľa nej ostáva prevažne nevyužitou príležitosťou.

gardeon
Zdroj: Facebook/Gardeon
Domov
Zdieľať
Diskusia