Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
TASR
27. marca 2024, 20:45
Čas čítania 0:56

Na Slovensku chýbajú kvalifikovaní zamestnanci. Volkswagen hľadá viac ako 200 pracovníkov

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Zamestnávateľom chýbajú kvalifikovaní pracovníci.

Automobilky, ale aj ďalší zamestnávatelia dlhodobo upozorňujú na nedostatok kvalifikovanej sily na Slovensku. V automobilovom priemysle ide v súčasnosti najmä o ľudí s elektrotechnickým vzdelaním. Tých firmy potrebujú v súvislosti s údržbou, so starostlivosťou o robotov či s automatizačnou a manipulačnou technikou. Iba Volkswagen Slovakia hľadá viac ako 200 takýchto pracovníkov, informovala v stredu spoločnosť.

„Situácia na trhu práce je v oblasti zamestnávania špecialistov na elektrotechnické a elektromechanické pozície v automobilovom priemysle mimoriadne napätá,“ uviedol Martin Menšík, riaditeľ komunikácie a vzťahov Alma Career Slovakia prevádzkujúceho portál www.profesia.sk. Svedčí o tom podľa neho aj záujem o túto prácu. 

„Zatiaľ čo v roku 2023 firmy hľadali tieto pozície viac ako 8 000-krát, priemerný počet reakcií bol len päť uchádzačov o prácu,“ priblížil Menšík.

Vedúci oddelenia HR Business Partner/Klientske centrum vo Volkswagene Slovakia Zlatko Uhlík dodal, že vývoj v automobilovom priemysle so sebou prináša čoraz vyššie nároky na kvalifikovanú pracovnú silu. Ľudí s elektrotechnickým vzdelaním firma potrebuje okrem iného aj pri takzvanom oživovaní a nastavovaní funkcionalít vyrobených vozidiel, ktoré sú čoraz sofistikovanejšie a softvérovo náročnejšie.

Volkswagen vzdeláva budúcich zamestnancov 

Bratislavská automobilka však nečaká iba na ponuku pracovného trhu a sama investuje do vzdelávania pracovnej sily.

Podľa generálneho sekretára Asociácie priemyselných zväzov a dopravy Andreja Lasza sa Volkswagen a jeho Duálna akadémia môžu pochváliť štatútom nadpodnikového vzdelávacieho centra pre automobilový priemysel, strojárstvo, elektrotechniku a automatizáciu. „Na Slovensku máme len dve takéto centrá a Duálna akadémia bola prvým z nich,“ pripomenul Lasz.

volkswagen
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer
Domov
Zdieľať
Diskusia