Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová
20. apríla 2024, 11:29
Čas čítania 0:37

Dôchodca bojoval s koronavírusom neuveriteľných 613 dní. Vírus v jeho tele podľa vedcov zmutoval až 50-krát

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Dlhotrvajúca infekcia neskôr viedla k vzniku nového, imunitne vyhýbavého variantu vírusu, ktorému pacient po takmer dvoch rokoch od nakazenia podľahol.

Senior z Holanska bojoval s vírusom spôsobujúcim ochorenie COVID-19 neuveriteľných 613 dní. Podľa vedcov vírus v jeho tele zmutoval 50-krát. Aj napriek tomu, že bol 72-ročný muž niekoľkokrát zaočkovaný, jeho telo si nedokázalo vytvoriť dostatočné protilátky, aby vírusu dokázalo vzdorovať, informuje Daily Mail.

Pacient sa radil do rizikovej skupiny, pretože v minulosti podstúpil transplantáciu kmeňových buniek. Zlepšenie zdravotného stavu v jeho prípade lekári nezaznamenali ani po podaní ďalších protilátok počas hospitalizácie v nemocnici.

Dlhotrvajúca infekcia neskôr viedla k vzniku nového, imunitne vyhýbavého variantu vírusu, ktorému pacient po takmer dvoch rokoch od nakazenia podľahol. Zmutovaným vírusom sa nenakazil nikto ďalší.

„Tento prípad podčiarkuje riziko pretrvávajúcich infekcií SARS-CoV-2 u jedincov s oslabenou imunitou, pretože sa môžu objaviť jedinečné varianty vírusu SARS-CoV-2 v dôsledku rozsiahleho vývoja v rámci hostiteľa,“ uviedla na margo prípadu autorka štúdie Magda Vergouwe.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

Trvanie infekcie SARS-CoV-2 bolo v tomto prípade extrémne. Dlhotrvajúce infekcie sú u pacientov s oslabenou imunitou bežné, avšak u zdravej populácie bývajú veľmi zriedkavé.

covid, nemocnica
Zdroj: TASR/Michal Svítok
Domov
Zdieľať
Diskusia