Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
30. apríla 2024, 18:56
Čas čítania 1:09

Veľký bratislavský internát sa dočká rozsiahlej rekonštrukcie. Stav je taký zlý, že ju ďalej nemôžu odkladať

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Univerzita Komenského investovala od roku 2019 do rekonštrukcií internátov 10 348 523,84 eura.

Univerzita Komenského v Bratislave ohlásila pokračovanie rekonštrukcie Internátu Ľudovíta Štúra a spúšťa rekonštrukciu druhého bloku. Práce sa začnú po ukončení letného semestra. Študenti môžu na internáte ostať do vypršania platnosti súčasných zmlúv, teda do konca júna. Rekonštrukcia sa vzhľadom na havarijný stav nedala odkladať.


„Počas rekonštrukcie bude dotknutý blok vyňatý z ubytovacích kapacít. Tento akademický rok univerzita ubytovala všetkých záujemcov, čo bolo približne 30 percent z celkového počtu študentov univerzity. Budúci rok budú kapacity postačovať na ubytovanie približne 24 percent z celkového počtu študentov,“ priblížila hovorkyňa UK Eva Kopecká.

Univerzita podľa nej oslovuje partnerské organizácie, a ak nebude vlastná ubytovacia kapacita stačiť, poskytne študentom tipy na ďalšie zariadenia. 

Rekonštrukciu plánovali skôr

Súčasné vedenie univerzity plánovalo rekonštrukciu hneď po svojom nástupe v roku 2019. Plány však podľa Kopeckej narušili nedostatky v projekte, potom pandémia a energetická kríza. Podotkla, že keďže bratislavské univerzity nemohli v minulosti čerpať zdroje z európskych fondov, internáty nazbierali obrovský investičný dlh.


„Naše vedenie prevzalo internáty v katastrofálnom stave. Ich rekonštrukcia mala prebehnúť už dávno. Po pandémii sme dúfali, že sa táto investícia zaradí medzi vládne priority. Dostali sme sa však do stavu, keď nám neostáva nič iné, ako začať s rekonštrukciou z vlastných zdrojov a súbežne hľadať ďalšie možnosti financovania,“ uviedol rektor UK Marek Števček.


Internát Ľudovíta Štúra je najväčším internátom UK. Pozostáva z dvoch prepojených výškových budov – bloku A a bloku B.

Aktuálne sa realizuje rekonštrukcia výškového bloku A. Skončila sa prvá etapa, v ktorej boli obnovené zvislé a vodorovné rozvody, sociálne jadrá aj ústredné kúrenie. V ďalšej etape bude nasledovať zateplenie strechy, fasády a výmena všetkých okien a balkónových dverí.

Súbežne sa začína rekonštrukcia výškového bloku B, ktorá bude taktiež realizovaná po etapách. Od roku 2019 investovala UK do rekonštrukcií internátov 10 348 523,84 eura.

Anketa:
Si ubytovaný na internáte, ktorý potrebuje rekonštrukciu?
Áno, som.
Nie.
Áno, som.
50 %
Nie.
50 %
Domov
Zdieľať
Diskusia