Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
11. mája 2024, 7:46
Čas čítania 0:49

Maďarsko bude vyrábať elektromobily. Čína začala stavať unikátnu továreň

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Čínska automobilka BYD stavia v Maďarsku továreň na výrobu elektromobilov.

Čínska spoločnosť BYD postaví svoju prvú európsku továreň na výrobu elektromobilov v Maďarsku. Vyhlásil to vo štvrtok maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó. V meste Segedín na juhu krajiny už realizujú stavebné práce a prvé autá opustia výrobné linky budúci rok.

Pre Maďarsko je kľúčové, aby bol v krajine automobilový priemysel zastúpený vo všetkých podobách od výroby cez výskum až po služby, pokračoval Szijjártó. Maďarsko preto podľa neho teraz so spoločnosťou BYD rokuje o ďalšom rozšírení spolupráce. BYD už v Maďarsku prevádzkuje závod na výrobu autobusov.

Spoločnosť BYD oznámila plán výstavby závodu v Maďarsku vlani v decembri. Tri mesiace predtým Európska komisia začala vyšetrovanie poskytovania štátnych dotácií pre čínskych výrobcov elektromobilov. Umiestnenie závodu v Maďarsku by tak mohlo spoločnosti umožniť vyhnúť sa prípadným dovozným clám.

Anketa:
Si fanúšikom elektromobilov?
Rozhodne áno.
Majú niečo do seba.
Veľmi nie.
Nepreferujem ich.
Rozhodne áno.
31 %
Majú niečo do seba.
25 %
Veľmi nie.
13 %
Nepreferujem ich.
31 %

Automobilku chceli v krajine viaceré štáty

Automobilka sa pre Maďarsko rozhodla po tom, ako zhruba rok dostávala ponuky zo strany viacerých európskych štátov vrátane Nemecka a Francúzska. Závod má vyrábať elektrické vozidlá a plug-in hybridy pre európsky trh.

Za záujmom čínskej firmy o expanziu v Európe je aj fakt, že na európskom trhu si môže za svoje vozidlá účtovať vyššie ceny. Napríklad cena jej modelu Dolphin sa začína v Nemecku na úrovni 35 990 eur, čo je viac než dvojnásobok požadovanej ceny v Číne.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Unsplash/Chuttersnap
Domov
Zdieľať
Diskusia