Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
12. júna 2024 o 16:38
Čas čítania 0:43

Obchodníci popri cestách nepredávajú slovenské melóny. Odborníci upozorňujú na mnohé riziká

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Melóny ponúkané v tomto období rozhodne slovenské nie sú.

Melóny, ktoré v tomto období ponúkajú v stánkoch pri cestách alebo na trhoch a pýšia sa slovenským pôvodom, rozhodne slovenské nie sú.

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora preto upozorňuje spotrebiteľov, aby sa nenechali nalákať na ich kúpu od obchodníka, ktorý zámerne ľudí zavádza. 

Slovenské melóny v polovici júna len rastú na poliach južného Slovenska. Oslovení slovenskí pestovatelia hovoria, že ich melóny ešte len budú kvitnúť alebo sa už začínajú vytvárať drobné plody. Prvé slovenské melóny z tohtoročnej úrody, ktoré sa pestujú voľne na poliach, sa budú zbierať najskôr o mesiac, v polovici júla. Melóny z fóliovníkov prídu na rad o niečo skôr, pravdepodobne začiatkom júla.

„Aj ja osobne som sa v týchto dňoch stretol s predajom slovenských melónov pri cestách. Žiadne slovenské melóny to nie sú. Ide o vedomé klamanie zákazníka. Pôvod týchto melónov nepoznáme a môžeme aj oprávnene polemizovať, nakoľko sú bezpečné pre náš organizmus. Melóny z mimoeurópskych krajín sú pestované za iných podmienok ako v Európskej únii. Prípravky na ochranu rastlín sa mimo Únie používajú v oveľa väčšej miere než v Únii,“ povedal Jakub Mankovecký zo Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre.

melóny
Zdroj: TASR/Tomáš Halász
Domov
Zdieľať
Diskusia