Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
8. júla 2024 o 9:00
Čas čítania 1:06

Nové pravidlá pre predajcov na Slovensku: už nebudú môcť podvádzať pri zľavách, skončili aj falošné recenzie

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Čo sa deje: Od 1. júla vstúpil do platnosti zákon, ktorý chráni spotrebiteľov pred nekalými praktikami.

  • Nový zákon o ochrane spotrebiteľa, ktorý nadobudol účinnosť 1. júla, prináša zmeny, ktoré sa dotknú aj nakupovania cez internet. 
  • Zákon bude spotrebiteľov chrániť pred umelým navyšovaním cien či falošnými recenziami.
  • Po novom má obchodník povinnosť v každom oznámení o akcii uviesť predchádzajúcu cenu daného tovaru, pričom za takú cenu bude považovaná najnižšia cena, za ktorú obchodník predával alebo poskytoval tovar v období 30 dní pred zľavou. Ak sa tovar predával kratšie ako 30 dní, uvedie sa najnižšia cena od začiatku predaja.

Prečo je to dôležité: Falošné recenzie sú bežným problémom pri online nakupovaní, keďže môžu výrazne ovplyvniť rozhodnutia spotrebiteľov. Zákon zaväzuje obchodníkov k tomu, aby zabezpečili pravosť recenzií, čím sa zlepší celková dôveryhodnosť informácií dostupných spotrebiteľom. Zákon posilňuje práva spotrebiteľov a poskytuje im lepšiu ochranu pred nekalými praktikami.

Citát: „Označenie zľava či akcia aj dnes funguje na vzbudenie záujmu zákazníka. A čím je väčšia, tým lepšie. Problém je, že niektoré e-shopy umelo navýšia pôvodnú cenu a prezentujú tak vyššiu zľavu, aká je v realite,“ priblížila Mária Auxtová, manažérka spoločnosti Shoptet.

19. júla 2024 o 16:30 Čas čítania 9:56 Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození Historický klenot Slovenska Banskú Štiavnicu roky trápia čierne stavby. Úradníkov je málo a pamiatky sú v ohrození

Širší kontext: Mnoho ľudí si pred nákupom kontroluje recenzie daného tovaru. Majitelia e-shopov majú podľa zákona zariadiť, aby recenzie pochádzali od ľudí, ktorí produkt skutočne kúpili, respektíve použili. V opačnom prípade môže ísť o falošnú recenziu.

Za falošnú recenziu sa podľa nej považuje aj prípad, keď sám obchodník poverí inú osobu, aby poskytla falošné spotrebiteľské hodnotenia alebo odporúčania. 

Zmenou prejdú aj pokuty. Tie sa po novom odvíjajú od ročného obratu a majú maximálnu výšku. Znižuje sa tak pravdepodobnosť, že by jedna či dve sankcie mohli byť pre e-shop likvidačné. V prípade porušenia zákona hrozí pokuta v hodnote 2 % z ročného obratu do výšky 200 000 eur.

nakupovanie
Zdroj: Pexels
Domov
Zdieľať
Diskusia