Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Refresher News Slovensko
Otvoriť v aplikácii RNews
Stiahnuť
X
Martina Havranová
2. februára 2023, 15:44
Čas čítania 0:28

Úroky na hypotékach pôjdu zrejme opäť hore. Európska centrálna banka ohlásila ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb

Kategória:
Ekonomika
Uložiť Uložené

Cieľom ECB je snaha vrátiť sa čím skôr k inflačnému cieľu na úrovni 2 %.

Rada guvernérov dnes rozhodla o zvýšení troch kľúčových úrokových sadzieb Európskej centrálnej banky o 50 bázických bodov, pričom očakáva v budúcnosti ďalšie zvyšovanie. ECB o tom informuje na svojich oficiálnych stránkach. 

Zdražejú hypotéky znova?
Zdražejú hypotéky znova? Zdroj: Unsplash/Dusan Veverkolog


Cieľom prísnej reštriktívnej politiky ECB je dočasné utlmenie dopytu, čím sa má znížiť miera inflácie a priblížiť sa inflačnému cieľu na úrovni 2 %. Týmto krokom sa má zároveň predísť pred rizikom trvalého nárastu inflačných očakávaní.


Rada guvernérov zároveň oznámila, že bude znižovať objem cenných papierov, ktoré ECB získala v rámci programu nákupu cenných papierov APP. V súlade s decembrovým oznámením sa portfólio APP bude od začiatku marca do konca júna 2023 znižovať v priemere o 15 miliárd eur mesačne a následné tempo jeho redukcie sa bude postupne prehodnocovať. 

Domov
Zdieľať
Diskusia