Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Florián Meričko TASR
20. apríla 2023, 15:33
Čas čítania 1:03

Nemáš ich doma? Úrady varujú, Slováci by mali okamžite prestať používať tieto nebezpečné kozmetické výrobky

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

ÚVZ SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov.

Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR upozorňuje na viacero nebezpečných kozmetických výrobkov. Do systému Safety Gate RAPEX ich nahlásili kontrolné orgány vo Francúzsku, v Nemecku, Českej republike, Rumunsku a Taliansku. Informoval o tom Marek Eliáš z komunikačného odboru ÚVZ SR.

Ide o produkty, ktoré obsahujú zakázanú látku butylphenyl methylpropional. Sú medzi nimi parfumovaná voda neuvedenej značky, toaletná voda pre mužov Gordano parfums, voda po holení AXE, dezodorant značky Infasil, mydlo Giulia, sprchové gély Borotalco, tekuté mydlo Vidal, Gossi Men pánsky parfum značky Jfenzi či výrobok na vlasy Ronney.

Rovnako voda po holení Boxer, krém na ruky Senzate aj Tesori d'Oriente, sprchový gél a šampón Intesa, krém proti vráskam Farmaceutici dottor ciccarelli spa a regeneračný krém značky Cera di Cupra. Ďalej mydlo na ruky Palmolive a Nidra či sprejový dezodorant značky Neutro Roberts.

Krémy a farba na vlasy

ÚVZ upozorňuje aj na krémy na bielenie pokožky značky Dream Cosmetics a značky Incepta, v ktorých sa našla látka hydroquinone. „Je určená na profesionálne použitie a môže sa používať iba do výrobkov na nechtový dizajn. Výrobky môžu spôsobiť kožné alergie,“ podčiarkol úrad.

25. mája 2024, 17:30 Čas čítania 0:11 KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť KVÍZ: Ako dobre poznáš Trenčín? Otestuj svoje znalosti o meste, ku ktorému sa viaže desivá povesť

V systéme Rapex nahlásili aj parfumovanú vodu značky Al Wataniah. Obsahuje vonné látky coumarin a amyl cinnamal, ktoré neboli uvedené v zozname zložiek. 

Okrem toho upozorňuje ÚVZ aj na henu, farbu na vlasy značky Vatika. Tá obsahuje látku p-phenylenediamine – PPD, pričom obsahuje nedostatočné množstvo oxidačného činidla na zabezpečenie úplnej reakcie látok v zmesi. PPD pritom patrí medzi látky s vysokým alergénnym potenciálom a nedostatočným zreagovaním látok môžu vzniknúť v zmesi rôzne toxické látky, ktoré predstavujú riziko pre zdravie.

Kompletné informácie o nebezpečných produktoch môžeš dohľadať na tomto odkaze.

Domov
Zdieľať
Diskusia