Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
15. mája 2023, 7:56
Čas čítania 0:36

Slovensko sa dnes oficiálne lúči s povinnými respirátormi. Na týchto miestach by si ich však mal nosiť naďalej, odporúča štát

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Nosenie rúšok a respirátorov sa však v nemocniciach a lekárňach aj naďalej odporúča.

Nosenie respirátora od pondelka 15. mája nie je povinné už ani v nemocniciach, u lekára, v domovoch sociálnych služieb či lekárňach. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá túto povinnosť zrušila.


„K tomuto kroku pristupujeme vzhľadom na postupné zlepšovanie epidemiologickej situácie vo výskyte akútnych respiračných ochorení na území Slovenskej republiky. Išlo o poslednú vyhlášku ÚVZ SR súvisiacu s covidom-19, ktorá bola ešte v platnosti. Vývoj epidemiologickej situácie budeme naďalej dôsledne monitorovať,“ ozrejmil hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Nosenie rúšok odborníci aj naďalej odporúčajú

Naďalej však prekrytie horných dýchacích ciest v týchto priestoroch odporúča. „Nachádzajú sa v nich zraniteľné skupiny osôb – ľudia s akútnymi či chronickými ochoreniami, imunokompromitované osoby, tehotné ženy či osoby vo vyššom veku,“ vysvetlil.


Nosenie rúška či respirátora odborníci odporúčajú aj v preplnených interiéroch či v prostriedkoch verejnej hromadnej dopravy, tiež na hromadných podujatiach v exteriéri. Takisto apelujú na dôkladné umývanie rúk, ktoré chráni pred mnohými infekčnými ochoreniami.

rúška, respirátory, nemocnica, ambulancia
Zdroj: TASR/František Iván
Domov
Zdieľať
Diskusia