Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
18. mája 2023, 9:39
Čas čítania 0:38

Clo na niektoré tovary možno poriadne porastie. EÚ plánuje zvyšovanie, zverejnili prvé podrobnosti

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

V súčasnosti tovar po príchode do EÚ zvyčajne zadržiavajú colné úrady a odovzdajú ho až po tom, ako príjemcovia zaplatia clo alebo iné poplatky.

Nákupy z krajín mimo Európskej únie by sa mohli zákazníkom online obchodov v budúcnosti predražiť. Európska komisia plánuje zaviesť clo na mnohé tovary do 150 eur, oznámil v stredu eurokomisár pre hospodárstvo Paolo Gentiloni. Zatiaľ nie je jasné, aké veľké by mohlo byť zvýšenie cien.


V súčasnosti sa clo neplatí, ak je hodnota tovaru nižšia ako 150 eur. Podľa Komisie existuje iba niekoľko výnimiek, napríklad v prípade tabaku alebo parfumov.


Navrhovaná reforma predpokladá, že za platenie cla a dane z pridanej hodnoty (DPH) pri nákupe budú zodpovedať najmä internetové nákupné platformy. V súčasnosti tovar po príchode do EÚ zvyčajne zadržiavajú colné úrady a odovzdajú ho až po tom, ako príjemcovia zaplatia clo alebo iné potrebné poplatky, uviedla Komisia.


Zvýšenie ciel na tovar s hodnotou menej ako 150 eur by zákazníci nemali výraznejšie pocítiť, keďže nákupné platformy sú už teraz veľmi dobre pripravené zahrnúť ho do svojich služieb, povedal Gentiloni. Opatrenie by podľa neho mohlo priniesť do rozpočtu EÚ približne jednu miliardu eur ročne.

platobná karta, nakupovanie online, e-shop
Zdroj: Pexels/Negative Space/na voľné použitie
Domov
Zdieľať
Diskusia