Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
20. mája 2023, 19:10
Čas čítania 1:04

Startup našich susedov spravil z umelej inteligencie účtovníčku. Takto ju využíva v praxi

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Pozíciu juniorskej účtovníčky neobsadil človek, ale umelá inteligencia.

Startup Digitoo vytvoril umelú inteligenciu, pomocou ktorej účtovníci nemusia prepisovať faktúry. Informovala o tom firma.

Šesťdesiatštyri percent účtovníkov je podľa prieskumu personálnej spoločnosti Devire v práci nespokojných, pričom u 46 % za to môže preťaženie, uviedol startup. Podľa neho majú slovenské a české firmy v súčasnosti problém nájsť účtovníka.

Startup však vyvinul umelú juniorskú účtovníčku, ktorá môže nahradiť v účtovných firmách a na finančných oddeleniach spoločností zamestnancov na juniorských pozíciách.

Daná technológia na slovenskom a českom trhu doteraz absentovala, uviedli zo startupu. Štandardom bola automatizácia jednoduchými algoritmami. Tie priraďovali kódy na základe jasne daných pravidiel, ale pri všetkých faktúrach to často nebolo možné, napríklad na úrovni jednotlivých položiek.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Wallpaper Flare

Práca človeka by trvala desiatky minút, umelá inteligencia ju zvládne za sekundy

„Toto s našou AI digitálnou účtovníčkou odpadá. Umelá inteligencia text na faktúre prečíta a dokáže sama priradiť správne kódy k danej faktúre a položkám na nej. Vie rozlíšiť aj to, že pečivo a klince na jednom nákupnom zozname sa musia zaradiť na iné stredisko,“ vysvetlila zakladateľka startupu Karin Fuentesová.

5. mája 2024, 12:00 Čas čítania 4:14 Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky Oktagon 57 plný hviezd a veľkolepých bitiek: šokujúce zvraty aj pekelné bitky

V bežnej praxi trvá spracovanie faktúry s niekoľkostranovým zoznamom nákupného tovaru desiatky minút, vyčíslili. Juniorský účtovník musí totiž faktúru prepísať a priradiť účtovné kódy k jednotlivým položkám. Umelej juniorskej účtovníčke to trvá niekoľko sekúnd, uvádza Digitoo. Následne faktúru prekontroluje seniorská účtovníčka a pošle ju do účtovného systému.

„Časovú úsporu odhadujeme na 70 percent,“ vyčíslila Fuentesová. Dodáva, že umelá juniorská účtovníčka sa stále učí. „Prípadnú chybu opraví živá seniorka a umelá juniorka ju už nabudúce nezopakuje,“ spresnila.

Vývoj tejto umelej inteligencie trval deväť mesiacov. Presnosť v čítaní v slovenčine a češtine v súčasnosti dosahuje 95 % a na ďalších jazykoch startup pracuje.

Domov
Zdieľať
Diskusia