Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Eliška Hulová TASR
25. mája 2023, 7:56
Čas čítania 0:46

Európska krajina nahnevala obyvateľov ráznym krokom. Zakázala krátke lety a ľuďom odkázala, aby z lietadiel presadli do vlakov

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Francúzsko zakázalo vnútroštátne lety na krátku vzdialenosť. Cieľom tohto kroku je znížiť množstvo emisií.

V utorok vstúpil do platnosti zákaz vnútroštátnych letov na krátke vzdialenosti. Toto opatrenie urobilo Francúzsko s cieľom znížiť emisie CO2, pričom zakázané sú lety, ktoré trvajú približne menej ako 2,5 hodiny.

Zákaz letov sa vzťahuje najmä na lety medzi Parížom a mestami ako Nantes, Lyon a Bordeaux. Nové opatrenie spresňuje, že alternatívne vlakové spojenia do týchto miest musia primerane spĺňať požiadavky pasažierov.

Toto opatrenie bolo zahrnuté už do zákona o klíme z roku 2021. Do platnosti však vstúpilo až v utorok, pretože niektoré letecké spoločnosti sa obrátili na Európsku komisiu, aby prešetrila jeho zákonnosť.

Vláda si zabezpečila podporu

Francúzska vláda si pre toto opatrenie už v roku 2020 zabezpečila podporu leteckej spoločnosti Air France výmenou za finančnú pomoc počas pandémie koronavírusu. Podľa AFP tým konkurencii bolo zabránené „vyplniť medzeru“.

Laurent Donceel zo združenia Airlines for Europe pre AFP uviedol, že vlády by mali namiesto symbolických zákazov podporovať skutočné riešenia v oblasti emisií leteckej dopravy. Pripomenul zistenia Bruselu, podľa ktorých má zákaz krátkych letov na emisie CO2 len minimálny účinok.


A4E poukázalo na svoj vlastný postup v dosiahnutí nulových emisií do roku 2050. Ten zahŕňa prechod na nefosílne letecké palivo a využívanie lietadiel poháňaných batériami či vodíkom.

Air France
Zdroj: Unsplash/CapDfrawy
Domov
Zdieľať
Diskusia