Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
TASR
23. mája 2023, 18:48
Čas čítania 0:55

Nová emisná norma Euro 7 poriadne predraží ceny áut na Slovensku. Vypočítali, koľko si priplatíme

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Podľa bývalého ministra hospodárstva Karela Hirmana nebudú automobilky schopné reagovať na novú emisnú normu.

Bývalý minister hospodárstva Karel Hirman tvrdí, že pokiaľ vstúpi do platnosti nová emisná norma Euro 7, prinesie to od roku 2025 zdraženie automobilov minimálne o 2 000 eur, zrušenie výroby lacnejších automobilov a rast nezamestnanosti. 

Je podľa neho dôležité, aby sa noví ministri tejto téme venovali a v Bruseli presadzovali záujmy Slovenska, ktoré je závislé od výroby automobilov.

Automobilky podľa Hirmana nebudú schopné pripraviť v takom krátkom čase výrobu niektorých modelov podľa novej normy a niektoré sa už vyjadrili, že v roku 2025 zastavia ich výrobu. „Toto nie je strašenie. To sú výstupy z automobilového priemyslu,“ povedal Hirman. Pokiaľ bude emisná norma bez zmien prijatá, bežný občan si už podľa neho nebude môcť dovoliť kúpiť nové auto.

Nová emisná norma nedáva zmysel

Euro 7 podľa exministra nedáva zmysel ani z toho dôvodu, že znižuje emisie iba o dve až päť percent, a navyše sa EÚ už dohodla na zákaze výroby nových áut so spaľovacím motorom od roku 2035. Norma sa má týkať aj nákladných vozidiel a autobusov, i keď s dvojročným odkladom účinnosti. Nie je však podľa Hirmana jasné, ako sa s normou Euro 7 vyrovnajú výrobcovia týchto vozidiel.

18. mája 2024, 11:30 Čas čítania 0:17 KVÍZ: Spoznáš nové modely áut podľa ich prednej masky? KVÍZ: Spoznáš nové modely áut podľa ich prednej masky?

Riešením, ako výraznejšie znížiť emisie z dopravy na Slovensku, je podľa člena mimoparlamentnej strany Jána Šubáka zníženie priemerného veku vozidiel náhradou starých vozidiel, ktoré majú podstatne vyššie emisie, za nové. Majitelia by mali byť motivovaní napríklad štátnou dotáciou za vyradenie starého vozidla.

Ilustračná fotografia.
Ilustračná fotografia. Zdroj: Wiki Commons/Kiwiev, Avij
Domov
Zdieľať
Diskusia