Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Aneta Gospičová TASR
11. júna 2023, 9:46
Čas čítania 0:51

Novela zákona pomôže tejto skupine Slovákov o viac ako 160 eur mesačne

Kategória:
Slovensko
Uložiť Uložené

Novela vstupuje do platnosti od 1. júla tohto roka.

Novela zákona o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia (ŤZP) z dielne nezaradenej poslankyne Národnej rady SR Jany Žitňanskej zvýši príjem osôb poberajúcich dôchodkovú dávku a starajúcich sa o ťažko zdravotne znevýhodnených blízkych. Má sa podľa Žitňanskej dotknúť 24 000 ľudí, ktorí si prilepšia o viac ako 160 eur mesačne. Do platnosti vstupuje od 1. júla tohto roka.


Opatrovatelia, ktorí poberajú dôchodkovú dávku, dostávali polovicu príspevku na opatrovanie. Krátenie príspevku na opatrovanie sa však ruší. Uskutoční sa v dvoch etapách. Pre poberateľa dôchodku, ktorý je súčasne poberateľom peňažného príspevku na opatrovanie, bude od 1. júla zodpovedať výška príspevku na opatrovanie sume minimálne 75 % z výšky peňažného príspevku na opatrovanie, ktorá bude nariadením ustanovená pre osoby v produktívnom veku. Od 1. júla 2024 bude krátenie definitívne odstránené.


„V súčasnosti prebieha vyhodnotenie medzirezortného pripomienkového konania k nariadeniu vlády SR, ktorým sa ustanovuje výška sadzby na jednu hodinu osobnej asistencie a výška peňažného príspevku na opatrovanie. Podľa navrhovaného nariadenia by mal vzrásť príspevok na opatrovanie z 525 eur na 569 eur mesačne,“ priblížila Žitňanská. Ak občan poberá dôchodok a súčasne peňažný príspevok na opatrovanie, dostane ho vo výške 426,75 eura oproti súčasným 262,85 eura. V prípade opatrovania dvoch alebo viacerých osôb s ŤZP stúpne poberateľovi dôchodku príspevok na opatrovanie zo súčasných 349,60 eura na 567,60 eura.

Jana Žitňanská.
Jana Žitňanská. Zdroj: TASR ∕ Jaroslav Novák
Domov
Zdieľať
Diskusia