Lifestylový obsah, ktorý inšpiruje, vzdeláva aj zabáva, nájdeš na webe Refresher.
Články o móde, hudbe, športe či iných zaujímavostiach nájdeš na webe Refresher. Čítaj rozhovory so zaujímavými osobnosťami, otestuj sa v kvízoch, načerpaj inšpiráciu, čo pozerať, počúvať alebo aké trendy práve letia. Sleduj lifestylový obsah na webe Refresher.
Kliknutím na tlačidlo ťa presmerujeme na www.refresher.sk
Radka Klučárová TASR
9. júna 2023, 21:28
Čas čítania 1:08

Exprezident USA Donald Trump čelí obvineniam z 37 trestných činov. Utajované dokumenty skladoval v kúpeľni

Kategória:
Zahraničie
Uložiť Uložené

Trump skladoval tajné dokumenty v kúpeľni, v tanečnej sále, kancelárii a spálni.

Bývalý americký prezident Donald Trump je obvinený z 37 trestných činov týkajúcich sa zaobchádzania s utajovanými informáciami, marenia spravodlivosti a nepravdivých vyhlásení. Vyplýva to z dokumentov podaných na federálny súd, ktoré v piatok zverejnili. 

Utajované dokumenty s informáciami o jadrovom programe USA Trump skladoval v kúpeľni, ale aj v tanečnej sále, kúpeľni, kancelárii a spálni. Neprimerané zaobchádzanie s citlivými informáciami podľa obžaloby mohlo ohroziť národnú bezpečnosť Spojených štátov, píše BBC.

Hrozí mu až 10 rokov za mrežami

Exprezident čelí obvineniam v siedmich kategóriách trestných činov. Jednou je úmyselné ponechanie si informácií o národnej obrane, čo spadá pod zákon o špionáži s možným trestom do desať rokov väzenia.


Pred súd v Miami by sa mal Trump prvýkrát dostaviť budúci utorok, deň pred svojimi 77. narodeninami. Prípad sa týka dokumentov, ktoré si neoprávnene vzal pri odchode z Bieleho domu v januári 2021. Federálni vyšetrovatelia z jeho floridskej rezidencie Mar-a-Lago odniesli pred rokom 13-tisíc dokumentov. Sto z nich malo označenie tajné.


Podľa žaloby obsahovali citlivé vojenské tajomstvá a Trump tiež údajne ukázal nepovolanej osobe dokument ministerstva obrany opisujúci „plán útoku“ v inom štáte.

Utajované dokumenty mal podľa obvinení uložené v priestoroch, kde sa konali verejné podujatia. Obvinený je aj jeho spolupracovník Walt Nauta.


Obvinenie exprezidenta z federálnych trestných činov je v dejinách USA bezprecedentné. Trump je pritom favoritom na získanie nominácie Republikánskej strany v budúcoročných prezidentských voľbách. Trump a jeho spojenci preto vyšetrovanie označili za politickú odplatu demokratického prezidenta Joea Bidena, ten si však od prípadu drží odstup.


Súdny proces nebude Trumpovi brániť v kampani ani vo výkone prezidentskej funkcie, ak by ho v novembri 2024 znovu zvolili. Podľa právnych expertov by sa mu nedalo zabrániť v zložení prezidentskej prísahy, ani ak by bol odsúdený a poslaný do väzenia.

Trump, kupelna, dokumenty
Zdroj: Ministerstvo spravodlivosti USA
Domov
Zdieľať
Diskusia